За забавено дело по вина на съдия, прокурор или следовател вече се изплащат компенсации от 1500 до 10 000 лв. Държавата изплати първите обезщетения за дела, продължили с години.
Над 100 са молбите в Министерството на правосъдието за компенсация по новия механизъм, който вероятно ще сложи край на делата в Страсбург. Няма ограничение за това какво точно е делото - дали е гражданско, наказателно или административно. За компенсации могат да кандидатстват всички - пострадалите от престъпление, подсъдимите, дори хора, които са разследвани с години и делата им са прекратени, без изобщо да застанат пред Темида.
Има обаче две условия: процесът трябва да е приключил окончателно на всички инстанции и документите да се подадат до 6 месеца след присъдата. Освен това не може да се кандидатства за обезщетения едновременно и в България, и в Страсбург. Ако държавата откаже компенсация или гражданинът не е доволен от предложената сума, може да си потърси правата в Европейския съд.
Осем години и четири месеца адвокат Динко Кънчев и клиентът му чакали съдът да се произнесе дали едно решение на ТЕЛК за инвалидност е законно, или не. Процесът е отлаган многократно, човекът загубил пари от социална пенсия и сега държавата ще му плати компенсация за забавено правосъдие.
„Сумата е в размер на 3700 лв. и мисля, че е справедлива. Хората в нашия случай са си свършили много съвестно и грижливо работата. Те са проследили протичането на целия съдебен процес, анализирали са всяко едно от отлаганията,” обясни за bTV адвокат Динко Кънчев.
Човекът ще получи обезщетението сравнително бързо. От подаването на документите до окончателното решение са минали само пет месеца. „Тези срокове, сравнени със сроковете, при които се гледат делата в Страсбург, са много привлекателни, тъй като средната продължителност на аналогични дела в Европейския съд е около 6 години,” обясни за bTV зам.-министърът на правосъдието Деница Вълкова.
За да поискат компенсация за забавено дело, гражданите трябва само да попълнят заявление до инспектората на Висшия съдебен съвет. Не е необходимо да се ползва адвокатска помощ, а и процедурата е безплатна.
В срок от 6-месеца експертите се произнасят дали може да получите компенсацията и каква ще е тя. Тя обаче не може да бъде оспорена и недоволните трябва да потърсят правата си в Страсбург.
В Министерството на правосъдието са получени над 100 молби за обезщетения, но 82 от тях са отхвърлени, защото става дума или за висящи дела, или за процеси, които са приключили отдавна. Десетина са молбите, които са одобрени до момента.
10 000 лв. ще плати държавата за пловдивско наказателно дело, продължило 15 години, 9200 лв. са определени за граждански спор, продължил 16 години. Има и куриозни случаи - поискано е обезщетение за съдебен процес, продължил 16 дни на две инстанции, като молбата в този случай е отхвърлена.