Близо 300 000 лв. компенсации е изплатила държавата на хора, които не са получили справедливост заради дела, продължили с години. Над 700 са молбите в Министерството на правосъдието за компенсация по новия механизъм, който вероятно ще сложи край на тежките съдебни битки в Страсбург.

77 души са получили обезщетения за всякакви дела - и наказателни, и граждански. Някои от процесите са продължили по 19 години, а други изобщо не са стигнали до съд. Сумите, които са изплатени, също варират - минималните са от 700 лв. за отлагани решения в трудови спорове, а най-големите стигат до 10 000 лв. по дела за тежки престъпления.

Съдебните битки на Тодор Кайков със столичната „Топлофикация” са продължили седем години. По едното дело е осъден, а по другото - той печели и получава обезщетение за забавено правосъдие.

„Делото продължи на първа инстанция около две години и половина, а останалото време от тези 7 години протече на втора инстанция - с нови експерти, всичко на ново. Сякаш тези две години преди това, които бяха в Районния съд, нямаха никакво значение. И много дълго чакахме решение на съда”, разказа Тодор Кайков.

Големият спор се върти около тръби в дома на Тодор, а въпросът е дали те отопляват, или просто по тях топлото стига до съседите. В крайна сметка след тройна експертиза и години протакане казусът е решен, а обезщетението е получено бързо.

„Процедурата продължи около пет месеца, може и малко повече да е било. Това е сравнително бързо на фона на седем години”, коментира потърпевшият.

Много от хората обаче се жалват, че сумите, с които ги компенсира държавата, са нищожни на фона на преживяното. Затова и отказват обезщетения.

„Имахме случай с наш клиент - Красимир Недялков, който при съпоставими стандарти в Страсбург би получил поне 10 000 лв., бяха му предложени 4 000 лв., разбира се, не приехме това обезщетение. Министърът на правосъдието предлага едни несериозни, несъответни на практиката на Европейския съд обезщетения”, коментира адвокат Михаил Екимджиев.

От министерството пък твърдят, че компенсациите у нас и в Европейския съд са еднакви и че стигат до хората бързо и лесно. „Те могат сами да попълнят заявленията си, могат да ги пуснат по електронен път, не се дължат никакви такси по реда на процедурата, така че законодателят максимално ги е улеснил”, обясни представителят на Министерството на правосъдието Илена Коцева.

Сумите обаче са фиксирани и ако държавата предложи ниска сума, потърпевшите може да не се съгласят и да си потърсят си правата в съда в Страсбург.

За кандидатстване за подобно обезщетение трябва да се спазят две важни условия: първо - делото трябва да е приключило окончателно на всички инстанции, и второ - документите трябва да се подадат в инспектората на Висшия съдебен съвет не по късно шест месеца след присъдата.

Няма ограничение за това какво точно е делото, за което ще бъде поискана компенсация - гражданско, наказателно или административно. Могат да кандидатстват пострадалите от престъпление, подсъдимите, дори хора, които са разследвани с години и делата им са прекратени, без изобщо да стигнат до съда.