Около 35, 4 млн. лв. е изплатила държавата по договори на доставчиците на ваксини за 2012 година, сочи справка за БГНЕС от Министерството на здравеопазването по достъп до обществена информация. Страната ни е сключила тогава седем договора за централизирана доставка на ваксини и биопродукти.

На въпрос защо ваксини, които са препоръчителни в ЕС, са задължителни в България и изучавана ли е европейската практика в тази сфера, от Министерство на здравеопазването отговориха, че задължителното имунизиране на определени лица срещу заразни болести е съобразено с изискванията на Световната здравна организация (СЗО).

Освен в България плановите имунизации са обявени като задължителни в Чехия, Унгария, Полша, Италия, Румъния, Хърватия, Словакия, Словения, Малта. В Германия, Люксембург, Великобритания, Дания, Ирландия, Гърция, Испания, Португалия, Австрия, Финландия, Швеция, Швейцария, Норвегия, Кипър плановите имунизации не са задължителни. По данни на министерството в тези държави властите са въвели други механизми за постигане на висок имунизационен обхват и предпазване на гражданите от заразни болести – недопускане постъпване в организиран колектив, невъзможност за достъп до социални фондове, по-високи здравно-осигурителни вноски за неимунизирани лица и т.н.

ЕС няма специфична законодателна уредба по отношение на имунизациите, а подкрепя разширената програма за имунизации на СЗО. Дейностите са делегирани на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.

От МЗ обясниха, че всяка промяна в националния имунизационен календар се предшества от задълбочен анализ на националните данни за разпространение и тежест на заболяването. Извършва се обсъждане от експерти в различни области на медицината и се предлага на министъра на здравеопазването да вземе решение за извършване на съответната промяна.

Последната голяма промяна в имунизационния календар беше включването на два нови антигена през 2010 г. – срещу пневмококи и срещу хемофилус инфлуенце тип Б, с което българският имунизационен календар се доближил максимално до най-добрите европейски практики.