Заради зачестилите инциденти с деца на пътя вътрешното и образователното министерство подготвят нова наредба с мерки за ограничаване им. Миналата година живота си на пътя са загубили 35 деца.

През 2016 г. трагичните случаи са били с 5 по-малко, а за първите 6 месеца на тази година са загинали 11 деца –  повече от същия период на миналата година.

„Аз и до ден днешен, като си гледам колата, знам, че с нас се е случило чудо. В момента, в който излязох от колата, просто си прегърнах децата и казах – Бог ни спаси, просто оцеляхме”.

Споменът е от април. Колата на Надежда е смазана между два камиона в Пловдивско. С нея пътуват 11-годишният й син и негова съученичка.

„То беше за секунди. Видях, че колата ми отива под тира. Крясъци на децата отзад в колата. След това аз се събудих, буквално, защото някъде в просъница чух гласа на сина ми, който викаше – „Мамо, мамо, бързо излизай, събуди се”.

Заради зачестилите инциденти с деца вътрешното и образователното министерство работят по нова наредба, за да ограничат пътният травматизъм при подрастващите.

„Чакаме я вече 11 година. Подкрепяме изкарването на такава наредба, но сме скептични, че тя ще заработи наистина”, заяви Емил Марков, експерт в Института за пътна безопасност.

А докато институциите успеят да намерят формулата, семейство на Надежда още се бори с травмата.

„Детето е много податливо на чувства. Чувствата, които е изпитало в такива моменти са страх от смъртта, ужас, и понеже те не могат да го опишат, го проиграват, а понякога съзнанието ги връща в определени моменти, непрекъснато”, обясни психологът Елена Комисарова.

За Ангел засега е важно да не минава по същия път, за да не вижда отново ужаса, но призовава шофьорите да го видят:

"Бих им казал да карат на 4 очи, защото има много случаи на катастрофи и си е направо като война на пътя”.