След като години наред част от големите плажни ивици стоят безстопанствени, държавата ще раздава плажовете на парче.
Проблемни са някои от големите, дълги по няколко километра плажове край Поморие, Созопол и Черноморец. Тъй като цената им се образува на квадратен метър, концесионната такса е висока и въпреки че в поредица от търгове беше намалена наполовина, кандидати за тях няма.
Пример - плаж „Алепу" край „Дюни" е с площ над 200 000 кв. м и струва 80 000 лева на сезон. Ситуацията е идентична за цялото Черноморие, но докато във Варна и Добрич плажовете са общо 90, в Бургас - са 110, за това на юг и неохраняемите ивици са повече - 26 за момента.
За първи път държавата прави подробни карти на плажовете, в които се описват особеностите им, за да могат да бъдат разделени на по-малки. Не е тайна, че някои собственици на ваканционни комплекси искат да поддържат ивицата пред хотела си, за да имат гостите им осигурено място за плажуване. Отделно от това, се оказва, че има плажове, за които държавата не знае, че съществуват. Ивиците са се образували наскоро и за тях все още няма издаден акт за държавна собственост.
След обиколка на геодезисти става ясно, че държавата се е сдобила с четири нови плажа на юг. Изградена дига, кей или брегоукрепително съоръжение край тях е помогнало на морето да натрупа пясък. Така се е появила близо 100-метровата ивица под ваканционен комплекс в Свети Влас, а също и плажът под някогашния санаториум.
Кметът на Свети Влас Иван Николов разказва, че плажовете са се образували за 3-4 години. С по един повече са плажовете в Созопол и в Приморско, край Маслен нос. От областна управа не крият, че към някои от тях вече има интерес. Запитване има и за части от други плажове, което родило идеята да ги разделят на парчета.
„Повече от 3 километра е дълга тази ивица и реално в единия участък, където са почивните станции има интерес и в района на къмпинг „Ахелой". За това предложението е да се раздели тази ивица на няколко части," обясни кметът на Поморие Иван Алексиев.
Заради бурното море в тази част на Поморие пясък трудно се задържа и кандидати за целия плаж липсват. Там, където все пак пясък има, хората са склонни да плащат символична такса за плажа, който и сега ползват за гостите си.
От областна управа твърдят, че дори и някой да вземе ивицата пред хотела си, няма опасност да я превърне в частен плаж. „Няма как той да го вземе и да го приватизира! Условията ще бъдат същите, каквито са за другите наематели - осигуряваш место за чадъри, за шезлонги и свободен достъп," категоричен е областният управител на Бургас Константин Гребенаров.
Целта на новата мярка е по-малко опасни плажове и повече пари в бюджета от такси. Кадастралните карти за Бургас са вече в министерството. От областна управа очакват решение за новите плажове и части от плажове да бъде взето до месец, за да могат да бъдат отдадени на търг и подготвени за сезона.
Актуално остава и предложението градските плажове, подобно на бургаския, да се отдават с приоритет на общините. По този начин, тези ивици ще са безплатни за ползване и ще могат да отварят по-рано при хубаво време, а не както е обичайно по договор - от 1 юни.