Все повече деца стават жертви на катастрофи, показват данните на МВР за миналата година. При сериозни инциденти са пострадали над 1300 деца. С близо 200 повече от 2022 година. 30 деца са загубили живота си на пътя.
Само за първите два месеца на тази година децата, ранени при катастрофи, са 136. По данни на МВР най-много пътни инциденти са станали във Варна и Пловдив, следват София, Ловеч, Пазарджик и Русе.
Днес близки на загинали при катастрофи излязоха на пореден протест с искане за по-тежки присъди за пияните и дрогирани зад волана.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Румяна загива часове след 22-ия си рожден ден. Автомобилът, в който е пътувала, се блъска в стълб. Шофьорът бил под въздействието на алкохол и карал със 129 км в час.
Година по-късно присъда все още няма. А виновният е под домашен арест
„Направо предумишлено. Не мога да си обясня с какъв акъл можеш да си помислиш да направиш такова нещо“, казва братът на Румяна – Тошко Руменов
„Държа да има правосъдие, до живот за такива хора, до живот. Да се научат как да карат“, каза майката на загиналата.
Заради многото инциденти предизвикани от пияни или дрогирани шофьори, от Софийската градска прокуратура предлагат и промени. Сред тях - критерии за срочност на изготвянето на експертизите, както и действия за увеличаването им.
Сред предложенията са и срокът на мерките за неотклонение да се увеличи на 8 месеца.
„Това е основното, което бави разследването – вещите лица, които работят по тези автотехнически експертизи, не са достатъчно. Това са сложни, тежки експертизи. Прокуратурата наистина е загрижена за всички на пътя. Съвсем справедливо обществото очаква от съдебната власт адекватен отговор“, заяви Десислава Петрова – говорител на СГП.
Експерти одобряват промените, но настояват и за по-бързи присъди
„Необходимо е забързване на съдебната система в цялост и изготвянето на автотехнически и всякакви експертизи. Някой е предизвикал катастрофа. Той продължава да кара до произнасянето на крайна присъда и имаме доста случаи, в които прави 2-3 катастрофа по време на това дело“, смята Илия Тодоров от „Българска асоциация на пострадали при катастрофи“.
А семейството на Румяна вече година чака делото да влезе в съдебна фаза. Преди това - разследването да приключи. По данни на прокуратурата във Варна то е към финала си.