Предстои парламентът на Кипър да гласува спорния закон за еднократен данък върху депозитите в банките - условие, при което страната ще получи 10 милиарда евро спасителен заем от Брюксел.

Един аспект, по който решението засяга България, е стотината български фирми, които имат офшорни сметки в Кипър и съответно авоари в банките в Никозия. Поискахме справка от Централната банка на Кипър, но до момента нямаме отговор с конкретно число от техния пресцентър какви суми държат наши сънародници там. Така в стремежа си да избегнат данъчно облагане тук, всеки българин който е репатрирал през годините пари в Кипър тази нощ може да изгуби не малка част от спестяванията си.

Ако погледнем обаче данните на БНБ през годините от 2001-ва до днес в Кипър от България са инвестирани над 38 милиона евро. Не знаем обаче дали всичките тези вложения са правени в банкови депозити и затова не може да направим спекулации с колко ще бъдат ужилени наши вложители.

Според последната информация данъкът ще е прогресивен, а не плосък. Депозитите до 20 хил. евро няма да се облагат с данък, а авоарите между 20 и 100 хиляди ще бъдат обложени с налог от 6,7%. Тези над 100 хиляди ще плащат данък от 9,9 на сто.

Всички спекулират, че правителството в Кипър не разполага с достатъчно депутати, за да гласува закона за новия данък. Търговските банки ще останат затворени до четвъртък, за да осуетят опитите на чужденци да изтеглят парите си. Банкоматите пък не дават суми над 800 евро на човек.

„Имам предчувствието, че парламентът ще отхвърли това предложение. Защото то е несправедливо и е против интересите на Кипър като цяло”, заяви президентът на страната Никос Анастасиадис.

Очаква се само руски олигарси и компании с офшорни сметки в Кипър да изгубят между милиард и половина и три милиарда долара.

„Мисля, че кипърското правителство трябва да бъде по-внимателно. По отношение на Кипър Европейският съюз не е толкова финансово надежден, както Русия”, коментира Янис, възможен потърпевш. Олег допълва, че в бъдеще руснаците ще се въздържат да инвестират в подобни офшорни зони, защото Кипър не е единствената офшорна зона. Ако руснаците видят, че една държава в Европа прави нещо против установените правила, тогава цената ще бъде платена от всички в Европа.

Финансовите пазари и политиците в Русия са категорични. Еднократният данък нарушава принципа за неприкосновеност на спестяванията на хората и че това е дефакто частична национализация на личното богатство. Но от друга страна Еврогрупата предупреди Кипър, че ако не гласува данъка, няма да получи и заема. А без него цялата финансова система на държавата може да рухне за часове.

След като се налага спорния данък върху депозитите българската банкова система отново става аткрактивна за привличане на депозити от Кипър и Гърция. Вече се появиха спекулации, че кипърската банкова система веднага след като отворят банките в четвъртък ще изгуби десетки милиарди вложения от руснаци, гърци и много други чужденци.

След като веднъж правителството в Никозия на практика пристъпва към частична национализация на авоарите на чужденците, няма гаранции че това няма да се повтори при следващ спасителен заем. Но пък за да привлекат депозити от Кипър финансисти коментираха, че нашите банки сега трябва да проучат възможностите за разкриване на клонова мрежа в Кипър. Или поне по един клон в Никозия.

А заради кризата в Гърция българските банки успяха последните две години да привлекат вече няколко стотин милиона депозити на гърци. Но Кипър не е съседна държава.