Задават се мащабни протести, придружени от затваряне на границите, блокаж на градовете и „големи крайности” заради промените в Закона за управление на отпадъците. Това стана ясно от думите на Пламен Стоянов – Дамбовеца пред bTV. Арестуваният показно преди четири години и половина в рамките на операция „Октопод” бизнесмен е сред най-големите представители на бранша със скрап.
Преди две седмици търговци на скрап вече блокираха гранични пунктове заради недоволството си от новия Закон за управление на отпадъците, според който фирмите за вторични суровини не могат да изкупуват скрап от физически лица.Забраната беше приета с цел за да намалят кражбите на метални елементи. След протестите управляващите обещаха на търговците на скрап промяна в закона. След това управляващите обещаха да променят закона.
Интервю на Полина Ботева с Пламен Стоянов.
П.Б.: Четири години по-късно какво се случва сега и всъщност да започнем оттам - какво се случи по време на ареста ви? Как влязоха в дома ви?
П.С.: Влязоха в дома ми неочаквано за мен и с взлом като крадци. Оказа се в последствие, че и влизането, и изземването на документи и компютри е незаконно.
П.Б.: След четири години има решение на специализирания съд, че делото е приключило в наша полза.
П.С.: Не е събрано нито едно доказателство в подкрепа на тезата на прокуратурата за извършването на каквито и да е престъпления.
П.Б.: Как семейството ви прие това, което ви се случи?
П.С.: Аз получих обаждане по телефона и в рамките на четири секунди от брат ми, от неговата съпруга и в рамките на четири секунди имаше писъци страшни, панически, от неговите две дъщери. Айде моите синове бяха големи - малкият беше на 11, а Димитър – големият, на 22 години. Когато излезнах навънка, срещу мене имаше триста дула с фенери отдолу, с маски, камери, микрофони. Брутално, ужас. Брутално. Влезаха вкъщи, започна едно показване на вещи, на бижута, за които съм платил данъци на тая държава.
П.Б.: Богат човек ли сте, г-н Стоянов?
П.С.: Богат във всеки случаи откъм проблеми, откъм главоболия. Защото всеки, които прави инвестиция, носи риск. Колкото по-голяма е инвестицията, толкова по-голям е рискът. Дали ще дойде печалбата това вече е друг въпрос. Българската администрация сменява закони в движение, прави ги нелогични...
П.Б.: Но ето да вземем за пример закона за управление на отпадъците - също беше променен и идеята е да се спрат кражбите на релси, например, на скрепителни елементи от железниците, а в последните години няколко пъти се стигаше до инцидент заради подобни кражби.
П.С.: Не е точно така, защото рециклирането е философия, не е събиране на релси. По тая логика, ако са паднали три самолета, нормално ли е да спрем въздухоплаването, защото са паднали три самолета? Има престъпление, има наказание, има полиция, която трябва да регистрира тези престъпления и когато те се регистрират и когато полицията си е на място, те ще намаляват все повече и повече в никакъв случаи хората от бранша, които се занимават с тая дейност, която е трудна, не са хора, които се занимават със събирането на релси и на капаци и шахти. Напротив. Пробутва се една такава теза в обществото, за да може да се извърши една подмяна, за да може да се фалира бизнесът. Тя на практика ще фалира бизнеса в голяма степен. Да не изпусна да кажа, че проекто-промените бяха предложени от министър Цветанов, в 2012 година. Странно министър на вътрешните работи да предлага промени в закона за управление на отпадъците...
П.Б.: Бяха направени, за да се спрат злоупотребите.
П.С.: Бяха направени, за да се монополизира бизнесът и да се отнеме частната собственост от гражданите. Ако един български гражданин реши да направи ремонт на своето жилище, апартамент, вила или каквото и да е и иска да предаде металния скрап, той не може да го върне на фирма и да спечели 5-6000 лева, трябва да го предаде на общинска площадка и то безвъзмездно. Това значи, че ваша собственост ще бъде национализирана от общинските власти. Аз смятам, че ще се отиде и по-далече.
Вие ме попитахте за ареста през 2010 - това не са само промени в ЗУО, имаше много странни промени в НК, НПК и Закона за комисията за отнемане на незаконно придобито имущество и те са така хубаво синхронизирани, че ако не можеш с постановка да ти създадат проблем, ако не може след това да се превърнеш във вече обвиняем, в крайна сметка да можеш да бъдеш ударен по този начин, когато си един икономически субект от българския икономически живот. Това са безпрецедентни промени.
П.Б.: Браншът затвори границите за един ден и правителството обеща да промени закона. Изнудихте ли властта за да промени закона?
П.С.: О, не. Това е висша форма на демокрация - протестът. А по отношение на това докъде е готов да стигне браншът - нагласите са много интересни - всяко следващо правителство ще го усети на гърба си - ще бъдат затворени не само границите, ами и входовете и изходите на големите градове и ще се стигне до големи крайности, защото правителството и големите политически сили нямат форма за диалог с нас. Когато седнат на масата с нас, те нямат аргументи, хвърлят ти папката и стават и излизат. Тогава ти остава формата на протест и неподчинение. От друга страна като член на Движение Справедливост РПГ ще предприемем такава форма на участие във властта, че да можем да защитаваме интересите на всички български граждани.