Шест почивни дни - толкова се получават ако освен официалните празници, сме избрали да пуснем отпуск днес и в понеделник.
Как обаче това се отразява на икономиката – експертите обясняват, че туризмът очаквано е най-печелившият сектор от това сливане.
В Арбанаси улиците са пълни с хора. Тодор е собственик на хотел и ресторант. Разказва, че при него всичко за Гергьовден е резервирано. Както от румънци, така и от българи, които са слели почивните си дни.
„Доста даже, ние ги питаме от хотелите и казват почиваме по 4-5-6 дни“, казва той.
Елица пък не е успяла да слее изцяло всичките си почивни дни и така почива общо 4 от 6 възможни.
„В църквата бяхме досега, сега ще хапнем и ще разгледаме още“, разказва тя.
„Да, хората напускат офисите си, престават да вършат обичайната си работа, но през това време пълнят хотели и ресторанти и други такива средства за забавления, което движи местната икономика“, потвърждава Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
Икономистите отчитат, че след промяната, приета през 2016 г., с която отпадна отработването на дни, ефектът за бизнеса е положителен.
„До някаква степен добави и предвидимост, тъй като в предишни години не беше ясно точно кой ден кога ще се обработва, защо ще се обработва и трябваше да се прави нов календар. В момента има ясен принцип – в началото годината бизнесите знаят точно кои ще са почивните дни“, допълва Адриан.
Пример за сливане на почивните дни през празниците са и народните представители. Първо от 18 до 28 април те бяха във Великденска ваканция. След две заседания те отново почиват, този път за Гергьовден – от 1 до 6 май.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK