Мечти за по-добър живот, образование и всички спестявания - това губи 26-годишният Даниел Лейнхард от Уганда, който е една от хилядите жертви на една от най-големите финансови измами - OneCoin.

Всичко започва през 2016 г., когато е още ученик и от семейна приятелка научава за възможността да инвестира в новата криптовалута. А тази инвестиция обещава да промени живота на цялото му семейство.

„Една наша семейна приятелка дойде на гости. В продължение на две години не се бяхме срещали с нея. Когато се видяхме отново, тя се беше променила, изглеждаше много добре, а преди това имаше труден живот. Попитахме я -„Какво се е случило с теб?“, а тя ни каза, че работи в нова компания, нарича се OneCoin. „Не знаете за нея, но това е бъдещето, светът върви в тази посока, всичко ще стане електронно“, каза ни тя“, обясни пред bTV Даниел Лейнхард.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По това време в Уганда вече има няколко офиса на компанията и Даниел и неговият баща решават да отидат. 

“Когато отидохме там, в офиса на OneCoin - беше невероятно. Хареса ми всичко, което казаха, хареса ми презентацията им, хареса ми историята на OneCoin. Когато отидете в офис на OneCoin, те го обвързват с Биткойн. Те не можеха да говорят само за OneCoin, защото той не беше все още в ексчейндж. Затова го обвързваха с Биткойн. Казваха, че Биткойн е направил това, а Onecoin ще направи 10 пъти повече. Защото Биткойн вече съществуваше. Впечатляваща беше също и биографията на Ружа Игнатова - доктор, счетоводител, казваха, че тя е мозъкът зад създаването на Биткойн, че създателят на Биткойн се е консултирал с нея и сега тя прави своя собствена криптовалута, след като е научила всички грешки, които е имал Биткойн, така че OneCoin да бъде по-добра версия на Биткойн“. 

Като ученик Даниел не разполага с много. Има спестявания от джобни.
Снимка: bTV

Налага се да продаде и всичко друго, което има в този момент.
Снимка: bTV

„Все още бях ученик и не инвестирах много, но имах 100 долара, мисля, че в брой. Не мога да обясня откъде ги имах, тъй като все още бях в училище. Бяха спестени от джобни пари. Имах малко пари. И също така имах 3 кози в моето село, продадох ги и събрах 250 долара, които инвестирах в стартовия пакет на OneCoin. Това беше моят стартов пакет и нямах никакви други пари. За един работещ човек това биха били много малко пари, но за човек, който никога не е работил, 250 долара бяха всичко за мен. Продадох това, което имах, за да събера тези пари. Нямах нищо, все още не работех. Взех парите, взех собствеността си и инвестирах в OneCoin. Това беше голяма, голяма загуба за мен“.

„Ако имах 10 000, определено щях да ги инвестирам. Защото точно в този период от време, всички в OneCoin ти казват да инвестираш и да купиш колкото се може повече, да купиш повече монети, защото стойността на криптовалутата щяла да експлодира“, допълва младежът.

Баща му, който се занимава с производство на плодове, има планове за отваряне на магазин, в който да продава продукцията си. Решава обаче да изостави тази бизнес идея и да инвестира всичко в OneCoin. 

„Баща ми инвестира 3500 долара. Всички пари, които беше събрал в продължение на почти две години, той ги вложи в OneCoin и ние загубихме всичко“.

По-късно през 2017 г. Ружа Игнатова изчезва и всички започват да се питат какво се случва с парите им.

На 8 март 2019 година Окръжната прокуратура в Ню Йорк повдига обвинения срещу Ружа Игнатова и брат ѝ Константин за организирането на финансова пирамида, довела до кражба на милиарди долари.
Снимка: bTV

През 2022 година bTV излъчи филм в две части, носещ името „Ружа Игнатова – измама за милиарди“, на журналиста Владислава Тричкова.
Снимка: bTV

„Мисля, че това беше моментът, в който започнах да ставам скептичен. Мислех си какво се случва. Не разбирах. Започнах да гледам какво казват хората във Facebook. По това време Фейсбук беше много голям в Уганда, всички го използваха. Започнах да търся какво ставаше в групите във Фейсбук. Тогава последвах линк, който ме отведе в група на жертвите на OneCoin. Там хората обясняваха защо това е измама. Първо не повярвах, защото в офисите на OneCoin казваха, че на тези хора се плаща, за да унищожат OneCoin. След като мина време, през 2018 г. разбрах всичко наистина“. 

Това е моментът, в който Даниел осъзнава, че е загубил всичко - на пръв поглед малкото пари са всъщност всичко, което семейството има в този момент. Загубени са не само парите, но и много повече. 

„Чувствах се толкова зле, защото изгубих образованието си. Това беше момент, в който завършвах гимназия и трябваше да отида в университет. Записах се само за един семестър и нямахме пари да продължа повече, защото използвахме всички спестени пари, за да инвестираме в OneCoin. Трябваше да плащам почти 400 долара на всеки три месеца. Толкова струва семестърът тук. Баща ми не можеше да си го позволи повече и трябваше да се откажа от университета. Баща ми също фалира - нямахме пари, нямахме бъдеще. Нищо не се получаваше. Той се ядосваше, че използваме парите за семейния бизнес“.

„Беше трудно за всички ни. Не продължих образованието си. Нямах никаква работа, никакви умения, стоях си вкъщи, а в Уганда нивото на безработица е толкова високо. Дори и досега семейството ми никога не е събирало тези пари наведнъж, както с тези 3500 долара. Опитахме се да инвестираме, за да произвеждаме отново плодове, но всички те изсъхнаха и загубихме и тези пари. Имахме много надежди, всички надежди умряха, търсехме да купим земя, да купим къщи, да купим коли и да живеем добър живот“, добави той.

Сега Даниел Лейнхард има уебсайт, в който пише за криптовалути и за това как хората могат да се предпазват от измами, свързани с тях. Той се надява да възстанови изгубеното и се присъединява към колективния иск на част от жертвите на определяната за една от най-големите измами - на стойност 4,5 млрд. долара. А създателката ѝ - Ружа Игнатова, продължава да е сред 10-те най-издирвани от ФБР лица.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK