Магнетично, динамично, игриво, живо – така фотографите Петър Чолаков и Дамян Хаджииванов описват Северното сияние, което успяват да уловят с фотоапаратите си.

Когато го видиш за първи път онемяваш, загубваш думи, сподели в предаването „Тази събота” Дамян Хаджииванов.

Северното сияние е много динамично явление, променя се, веднъж го има, веднъж го няма, обясни Петър.

„Много е трудно да го заснемеш. Имахме много голяма подготовка що се отнася до познанието на различните фотоапарати на различните участници, за да може да уловим изцяло сиянието. В групата имаше освен фотографи и хора, които въобще не се занимават с фотография и все пак трябваше всички да могат да го заснемат. В нашата експедиция идват и хора, които не са фотографски подготвени. Винаги на място има фотограф преподавател, който помага на хората да направят снимките, които са от картичките”.

Понякога сиянието не се появява. Когато е топло, има облаци и то не се вижда много добре.

Заснемането на това явление е един от малкото случаи, в които фотографията те поставя на изпитания. Трябва да си достатъчно гъвкав, да познаваш много добре техниката, с която боравиш, каза Дамян и допълни, че са снимали сиянието при температури от -10 минус, -15 градуса.

Сред другите интересни места, които фотографите посещават, е Лансароте, един от Канарските острови.

Това е място, което бих посетил много пъти като фотограф, каза Дамян. Там всеки хълм е вулкан и не случайно се нарича Островът на стоте вулкана. Палитрата от цветове е много богата, всичко е много контрастно, допълни Дамян.

Снимка: Петър Чолаков

Петър Чолаков обясни, че тъй като там не вали дъжд, всяка стъпка върху земята остава завинаги. Когато стъпваш върху вулканичната почва, тя се натрошава, затова има места, където е забранено да се стъпва, тъй като красотата изчезва. Красивите места са такива именно, защото никой не е стъпвал там, допълни фотографът.

Снимка: Петър Чолаков

Друго място, което си струва да се види е Куба. Който не е бил там е хубаво да я посети, усещането е, че си в България преди 89-та година, каза Петър Чолаков. Усеща се едно безгрижие. Причината в Куба да няма скъпи автомобили всъщност е, че има голяма влажност.

Снимка: Петър Чолаков

Един от местните хора му е разказал, че си купил хубава кола, но на втория месец компютърът се развалил. Единствено старите автомобили не се развалят, обясни Петър. Предизвикателството, с което е трябвало да се справят в Куба е, че заради влагата много от фотоапаратите са блокирали.

Следващите дестинации, които фотографите смятат да посетят са Анси, Франция и Тоскана, Италия през есента.