Седмица след като природата се надигна в Западна България думите земетресение, трус, разтърси, разлюля и останалите с подобно значение са споменавани поне по 27,3 пъти на ден в новинарските емисии. Цифрата е горе-долу, някъде там по точност, но ще се съгласите, че тези думи натиснаха докрай един от най-чувствителните бутони в системата, наречена човек – бутонът „страх”.

Именно страхът от разрухата, от унищожението, от ликвидацията за секунди на всичко ценно продължават да карат българина да обостря сетивата си, когато чуе думата земетръс, дори и тя да се отнася за далечна Аржентина, например. Хората започнаха да търсят връзка между трусовете, да откриват зависимости, да предричат още и все по-тежки природни катаклизми… най-общо казано - да споделят паниката си.

Точно в този момент на всеобща слабост на народа държавата спусна покровителственото си крило. За да бъде успокоено тревожното население, се стигна до една своеобразна реформа – по почините на правителството да модернизира тази дума, която разчупи дългогодишна традиция в снаряжението на полицая. До обичайните белезници, палка, пистолет служителят на реда вече ще запасва и мегафон. В тази конусовидна тръба, която има за цел да усилва звука на човешкия глас, е поставена голямата надежда да вдъхва сигурност и спокойствие в хората в критична ситуация.

Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

„Мега” решението бе оповестено от министър-председателя няколко дни след знаменития трус, който буквално пренареди пластовете в устоите на вътрешното министерство. Работна среща между премиера, главния секретар на МВР, директора на Националния институт по геофизика, геодезия и география и шефа на Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" „роди” идеята полицейски патрули с мегафони и включени светлини да съобщават официалната информация за силните трусове.

Аз го разбирам така – ако някой не е усетил, че земята под краката му се е разместила със сила над 4 по Рихтер, ще бъде мигновено известен от патрулиращите в квартала полицаи, превърнали се по неволя в глашатаи. Остава обаче опасението да няма объркали се, когато под блока или къщата им мине циркът, опънал шатри в покрайнините и канещ любезно на представление.

А къде отиде добрата стара система за ранно предупреждение, която всяка година се тества чинно по два пъти и която аз лично не чух около и след 3.00 часа сутринта на 22 май?

Отговорът на този въпрос си имал съвсем човешко и логично обяснение, което дойде директно от вътрешния министър Цветан Цветанов. МВР спестило сирените с мисъл за децата – да не се стряскат. В искрен и личен момент на споделяне с медиите, вицепремиерът дори разказа как средната му дъщеря до ден-днешен спи с родителите си заради преживяното в нощта на труса.

Но да се върнем към срещата, от която стана ясно още, че Бойко Борисов иска хората да са максимално информирани, в услуга на което шефът на Геофизичния институт ще получава синя лампа от време на време (да се надяваме максимално рядко)- в случай на опасност, и полицейски ескорт от първия срещнат патрул до сградата на БАН. А МВР ще черпи данни по телефона директно от сеизмолозите, за да обновява информационните си емисии, предавани по мегафона, мигновено.

Телефон, мегафон, обиколки из квартала почти на крак… не се ли връщаме в годините на радиоточката в предаването и препредаването на така ценните вести?

Само с информираност обаче от земетресение не се спасява. Затова на хората бяха припомнени и правилата за адекватна реакция, изчетени от премиера, с указанието да се пристъпи „въпреки изненадата и стреса”.

С първата част от тях би трябвало всички да сме запознати от училищните си спомени, когато ни водеха да гледаме филми с малки японски деца, залягащи под чиновете, докато таваните на класните стаи падаха отгоре им.

Снимка: Ладислав Цветков
Снимка: Ладислав Цветков

След като сме излезли от сградата и сме застанали далеч от нея и всякакви съоръжения, експертите съветват да изчакаме навън, докато опасността премине. Тук е моментът да се запитаме какъв е инкубационният период на едно земетресение? 15 минути, час… Дори учените не могат да отговорят с точност, изключвам вещите предсказания на всякакви врачки, гадатели и предсказатели. За да залагаме на сигурно, може би трябва да се помисли върху варианта патрулните автомобили да се пуснат на втора обиколка, в която да оповестяват кога е безопасно да се приберем.

Останалите точки от плана за евакуация се основават на човешката солидарност в подобен момент и на доверието в държавните органи - качества, които все по-трудно се откриват в българина.

И е малко пресилено да говорим за доверие, когато ни съветват през една метална тръба с конусовидна форма, наречена още рупор, която по-скоро се свързва с начина да бъде контролирана тълпата. Която изниква в съзнанието като част от общата картина на митинги и протести. Която в преносен смисъл означава израз на чужди мисли или идеи, проводник на чуждо влияние.

Та… как мегафонът ще ни пази?