На 15 ноември започват коледните пости, наричани още Рождественски пости, продължаващи 40 дни.
Това е период на пречистване. В дните до Коледа не се консумират блажни храни (яйца, месо и млечни продукти) и олио (понеделник, сряда и петък).
Основната задача на поста е да бъдем сдържани не само в храната, но и в мислите, и в действията си, за да приветстваме Рождество Христово с чиста душа.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Това е вторият по продължителност пост след великденския.
В навечерието на поста се отбелязват Рождественски заговезни - с взаимно опрощение и заговяване (консумиране на блажна храна), с разговори и създаване на нагласа за встъпване в предстоящия пост, посветен на Христово Рождество.
Дни за растителна храна
През първата седмица на Рождественския пост и от 20 до 24 декември включително се консумира само растителна храна. През останалите дни (без сряда и петък, когато се спазва строг пост) се разрешават безгръбначни животни (като охлюви, миди, октоподи и др.
Кога е позволена рибата?
Традиционно на 21 ноември, когато е Въведение Богородично, и на 6 декември, когато е Никулден, се консумира и риба.
В дните до Коледа алкохолът е напълно забранен.
На 25 декември - с настъпването на Рождество Христово, църквата разрешава всякаква храна, включително животинска.
Повече плодове и зеленчуци
Експертите съветстват по време на постите да хапваме повече плодове и зеленчуци, за да получава организма ценни витамини и минерали.
Кога се утвърждава 40-дневният пост?
Утвърждаването на 40-дневния пост е станало сравнително късно - през ХІІ век.
Определен брой постни дни, непосредствено преди Рождество Христово съществуват още от времето, когато празникът бил честван заедно с Богоявление.
Св. Теофил Александрийски говори за дванадесетдневен пост по това време. По-късно, когато цялата Църква започва да отбелязва Рождество Христово отделно от празника Богоявление, Богоявленският пост бил сведен до един ден.
Духовно пречистване
Постите в Православието представляват въздържание от блажна храна, като се разрешава умерената употреба на постна храна. Те се различават според тяхната продължителност и строгост и варират в зависимост от религиозните празници и обичаи в православната църква.
Считат се за важен аспект от духовния живот на православните християни и имат за цел духовното им пречистване, покаяние и подготовка за специални религиозни събития като Великден и Рождество Христово.
Постите са част от традициите на православната християнска църква и се спазват в различни времена от годината.
Пости преди големите християнски празници
В православния постен календар, многодневните пости предхождат големи християнски празници. Те са четири на брой:
Велики пости – те са най-строги и продължителни и започват 7 седмици преди Великден – от понеделник след Сирни Заговезни. Наричат се още Четиридесетница.
Петрови пости – започват в неделята след Петдесетница (неделята 50 дни след Великден) и продължават до Петровден (29 юни). Наричат се още Апостолски пости.
Богородични пости – предшестват празника Успение на Пресвета Богородица (15 август).
Рождественски пости – те са вторите по продължителност след Великите пости. Продължават 40 дни.
Човек, който се готви за изповед и св. Причастие, е необходимо предварително да уточни с изповедника си начина и степента на постене. Който е болен или има хронични заболявания, непременно трябва да се посъветва с изповедника си, като му съобщи и мнението на лекаря, посочват от Светия синод.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK