„Ако попаднем в задимена обстановка, задължително трябва да имаме под ръка кърпа, калъфка или дреха, които са намокрени с вода. По най-бързия начин се поставят на лицето, и дишайки по този начин, хората се извеждат от задимената обстановка. Задължително набираме 112, от там могат да дадат съвети. Никога не затваряме първи и изпълняваме инструкциите на властите.“
Това посъветва директорът на болницата по детски болести „Проф. Иван Митев“ д-р Благомир Здравков.
„Може кърпата да е намокрена с всякакъв вид течност. При децата дихателните пътища са много реактивни и от дима те се дразнят много. Детето може да направи ларингоспазъм и това да затрудни значително дишането му“, добави още д-р Здравков.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
По думите му най-важното, което трябва да знаем за децата в горещото време, е че трябва да получават достатъчния обем течности.
„Ако за един възрастен необходимото количество е 30 мл на килограм за денонощие, то при най-малките деца количеството достига 90, 100 мл на килограм за денонощие. На детето е добре регулярно да се дава вода и да пие колкото желае. Колкото е по-малко, толкова по-застрашено е от дехидратация“, обясни д-р Здравков.
„Децата не трябва да се излагат на директно слънцегреене, особено в пиковите часове. Когато са на плажа, да бъдат на сянка. Задължително е да се използва слънцезащита“, посъветва още той.
Според д-р Здравков недостигът на педиатри в България е в резултат от дългогодишна недалновидна кадрова политика.
„Отдавна алармираме, че има нужда от осъзната държавна политика в този ресор. За щастие виждаме първите стъпки. Моделът, който очертава сегашният състав на министерството, е оптимистичен и категорично е стъпка в правилната посока“, посочи той.
Целия разговор вижте във видеото.