Лекарите, които бяха на протеста и тези, които не можаха да отидат, искат едно нещо - действителна реформа. Проблемът е, че това, което искат те като реформа и това, което предлага министър Москов - е различно. Това каза в предаването „Лице в лице” д-р Дечо Дечев бивш директор на болница „Св. Иван Рилски”.
„Когато искаме да решим проблем в един сектор – да предоставим здраве, ние трябва да знаем това здраве колко струва. Никой през годините, включително и Москов, не желае публично да се обяви колко струва здравеопазването в България. Когато си тръгнал да правиш модел и не знаеш колко ще струва – естествено, че ще имаш проблеми. Защо не искат да се каже – защото тогава ще лъсне една истина, която за някои политици, които твърдят, че давали много пари, ще се окаже, че тези пари съвсем не са много”, каза д-р Дечев.
Според него не може след като се работи в солидарен модел най-големият осигурител - държавата – да бъде най-големият нарушител на този солидарен модел:
„По закон, държавата, която осигурява контингент, който е над 4 млн. души, внася половината от обявената вноска от 8% и то върху минималния осигурителен доход. Тоест, тези 4 млн. души, които представляват две трети от всички осигурени – за тях държавата дава около 1 млрд., което представлява около 30% от цялата сума, която се внася.
В същото време, контингентът на държавата, ползва над 80% от ресурса на националната каса по обясними причини, защото там са всички пенсионери, деца и т.н. Тоест още от тук има неравнопоставеност и това се прикрива като основно искане на този протест.
Основното нещо, което искаме е, достойно заплащане при ясни критерии за работа. Двете неща не ги получаваме”.
Проф. Елена Александрова, онколог и гръден хирург, каза, че приветства комплексния подход на работа в болниците, но има опасения, че тази комплексност се подменя.
„Сега сме свидетели на една вълна – регистрират по три болници на ден и всички са онкологични. Това за мен е липса на държавна политика в сферата на онкологията. Не съм против частното здравеопазване, но искаме равнопоставеност на всички болници – частни, държавни, общински, да сме равни пред закона и да отговаряме на едни и същи изисквания”.
Според нея болниците трябва да бъдат конституирани, така че да поемат пълното лечение от А до Я. Тя допълни, че е публична тайна, че някои новопоявили се болници, които са плод на много сериозна лобистка дейност, дори си избират пътеки.
Дружеството по онкология трябва да прави стандарти, ако има нужда, за онкологичноболни, каза още д-р Александрова.
Другото важно, за което протестират лекарите, е най-после да има един министър, който да лобира да се въведе адекватно ценообразуване на медицинските дейности, оценка на медицинските дейности, защото в годините, според това кое лоби е било на власт, определени дейности получиха ценообразуване, което е много по-добро от това на някои други дейности, които не можаха да си излъчат представител, обясни д-р Дечев.