Бих си подал оставката, но не преди да си изпълня задълженията. Това заяви във връзка с нарушенията в изборния процес говорителят на ЦИК Цветозар Томов.
„Още не сме приключили тези избори, още не сме в състояние да направим достатъчно обективна оценка на това дали нарушенията в тези избори са от такъв характер, че да оправдаят едно касиране на изборите”.
Не съм се натъкнал на толкова драстични нарушения, че да говорим за касиране, допълни Томов. За да се касират избори, промяната трябва да е такава, че да променя политическия резултат от изборите, обясни говорителят на ЦИК.
Трябва да има нов Изборен кодекс, смята говорителят на ЦИК
Във връзка с хаоса при приемането на протоколите, Цветозар Томов каза:
„На последните избори, парламентарните през 2013 година, на които не се брояха преференции, общият брой числа, записани в секционните протоколи при приемането на документите, е около 787 000. На тези избори той е 5 милиона и 600 хиляди. Това е един горе-долу обективен измерител за обема работа, която трябва да се свърши при приемането на документите. Тази работа се е увеличила около 8 пъти в този период и това създаде доста съществени нарушения в изборния процес”.
В София Общинската избирателна комисия от 19 души е трябвало да провери, приемайки документите, 1 милион 909 хиляди числа, обясни говорителят на ЦИК.
„Аргументите на колегите, които гласуваха против увеличаването на броя на членовете на избирателните комисии в страната, бяха свързани с това, че в Изборния кодекс е записано какъв да бъде броят им”, обясни Цветозар Томов.
Той допълни, че има една възможност този брой да бъде удвоен, ако се приеме, че се провеждат два избора едновременно.
„Тогава за София стават 39, а националният референдум може да се приеме като такъв. Само че в члена, в който е дадена тази възможност, е записано колко става състава на общинските избирателни комисии при два избора – и той се вдига за всичките 265.
Законодателят не предвижда възможност да се вдигне само за местата, които са критични, т.е., за да направим 39 човека в София, ние трябва да направим в още 200 общини, където няма нужда, двоен брой хора, на които съответно да се плаща четири години. Въпреки това, трябваше да го направим само за София, Пловдив и Варна”.
90% от протоколите не са сбъркани, съобщи Цветозар Томов и уточни, че в София грешки са поправени на 1351 протокола от общо 6285. Това не прави 90 процента, категоричен е Томов.
Той съобщи, че Информационно обслужване е направило 8684 поправени разписки, това е в случая, когато има грешка. Томов припомни, че сканираните протоколи минават на двоен контрол преди да влязат в официалните данни:
„Първо при изваждането на приемо-предавателната разписка от Информационно обслужване още при приемането на документите от секционните комисии. 8684 пъти са поправяни разписки, когато е откривана грешка в протокола и той е връщан на секционните комисии, за да открият грешката си и да съставят нов протокол, т.е. да поправят грешката в протокола. Това е процедура, която все пак позволява да е филтър, чрез който да се изчистят голяма част от грешките.
Втора такава процедура е така нареченият анализ на несъответствията, който се прави в ЦИК. Протоколите се въвеждат втори път вече след като са приети от ОИК и са доставени в ЦИК и след това във всички протоколи, в които изниква разлика между първото и второто въвеждане – всички тези протоколи минават през екип от двама души, задължително членове на ЦИК, които трябва да установят кой от двата протокола е верен, кое от двете числа е вярно”.
Във връзка с референдума Цветозар Томов каза, че инструкциите на ЦИК са били точно обратните на това да се питат хората дали искат да гласуват за референдум.