"Тази страна в крайна сметка ще се окаже в гражданска война", защото властите "трябваше да позволят само на образованите работници от България и Румъния да влязат в нея".
Такова е мнението на мнозинството от читателите на тиражирания таблоид "Дейли Мейл", който вчера публикува материал "30 млн. българи и румънци ще получат неограничен достъп до Великобритания". Близо 700 потребители са коментирали новината, публикувана на сайта на изданието.
Британски експерти предупредиха за значителен наплив на нови пришълци във Великобритания, след отпадането на ограниченията за гражданите на двете страни от Европейския съюз в края на идната година. Според тях те ще бъдат по-многобройни от имигрантите, пристигнали след като Полша и още седем източноевропейски страни
получиха същите права през 2004 година поради слабата икономика на континента.
„Вие луди ли сте? 30 милиона е по-малко от общото население на Румъния и България”, усеща се обаче бдителен читател.
"Още помощи за имигрантите и адвокатите им паразити, които източват системата заради човешките им права... Къде са МОИТЕ права, за да кажа НЕ на това безобразие", допълва поредният недоволен британец.
"Колкото по-рано излезем от ЕС, толкова по-добре. Не ни донесе нищо друго, освен проблем след проблем", подчертава жител на Нотингам.
„Това трябва да спре. Тези хора не носят нищо на страната ни освен просия по улиците. Трябва да проведем референдум незабавно”, пише друг възмутен гражданин.
„Ако искам да съм заобиколен от поляци, българи или румънци, ще посетя страните им. Оставете ЕС, затворете границите ни”, казва друг потребител. „Европа третира Великобритания като своя лична банка. Ние какво получаваме”, пита друг британец.
Малка част от потребителите не са настроени толкова мрачно.
По официални данни близо 40 000 българи и румънци са пристигнали във Великобритания миналата година, а над 130 000 живеят в Обединеното кралство, където брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението е близо пет пъти по-висок, изтъква "Дейли мейл".
Изданието се позовава на проучване на в. "Сънди телеграф", според което някои вратички в закона са позволили на 50 000 източноевропейци да получат работа, която би трябвало да нямат право да получат, декларирайки се като "самонаети".