Уврежданията и кражбите на кабели и други елементи на енергийната инфраструктура, застрашават живота, здравето и сигурността на гражданите и нормалното функциониране на институциите.
Това се казва в изявление на ръководството на ЧЕЗ в България, което остро всички посегателства над инфраструктурни обекти, включително на жп и енергийна инфраструктура, информират от дружеството.
От ЧЕЗ настояват за спешни промени в Наказателния кодекс и съответните, свързани с това документи, включително Закона за управление на отпадъците. Необходими са по-сериозни наказания за извършителите на подобни посегателства върху жп, електроенергийната и др. инфраструктури.
"Законът трябва да подходи с тежка ръка към всички, които нанасят не само материални щети, но и застрашават човешки животи. Нашата позиция е, че трябва да бъдат инкриминирани сериозно не само те, но и пунктовете, които изкупуват технологичен отпадък на метали. В момента контролът и наказанията не са достатъчно сериозни, за да предотвратят този род действия", заявяват от ЧЕЗ.
Посегателствата над съоръжения на ЧЕЗ застрашават захранването на важни държавни, общински, социални и свързани със сигурността и вътрешния ред на страната обекти. Още по-лошото обаче е, че последствията от това, което се случва сега, са дългосрочни, защото възстановяването на щетите от посегателствата намалява инвестиционните възможности на компанията и това ще се отрази на състоянието на мрежата в бъдеще, казват от компанията.
Само през 2013 г. преките щети от кражби на електроенергийни съоръжения възлизат на близо 1,8 млн. лв., а нанесените поражения вследствие на тези кражби – на 7 млн. лв. От стъпването на компанията на българския пазар през 2005 до края на 2013 г. преките и непреки щети от посегателства на електроенергийни съоръжения на ЧЕЗ възлизат на близо 44 млн. лв. Но най-важното от всичко е, че нерядко набезите застрашават човешки животи, коментират от ЧЕЗ.
Снимка:
БГНЕС