Оказването на спешна помощ у нас не е ефективно. Това пише в одитен доклад на Сметната палата за периода 2010 г. - 2014 г. До близо четвърт милион българи линейката стига трудно, за повече от половин час.
Докладът е над 100 страници, базиран на проучване на 7 от центровете за спешна помощ. Изводите - липса на лекари, ниски заплати, остарели линейки и апаратура, закъсняващи екипи, лоша координация между спешната помощ и болниците.
По критерий средно време, най-бързо реагират линейките в Благоевград - средно за 9 минути. Следват Пловдив - 10 минути, Варна (12 мин).
В София линейката пристига за 18 минути, а в областта – за 21.
В едва 58 на сто от населените места у нас линейката пристига до 20-тата минута. В 15 на сто от местата медицинският автомобил стига за над половин час - това са трудно достъпни, отдалечени райони. В тях живеят 211 хиляди души или 3% от населението.
Ще се оправи. Някога
От здравното министерство заявиха, че до края на годината ще е готова картата на спешната помощ у нас, с която ще се извърши прерайониране, а една линейка ще може да се отзовава в различни области.
"И ако съседният екип е по-близо, независимо дали е в друга област или не, ще бъде обслужен от този екип и с това прерайониране ще запълним част от тази празнота, а там където има необходимост ще увеличим и екипите", посочи зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.
Планира се увеличение на заплатите всяка година и обновяване на автопарка, така че през 2020 най-старите линейки да са на 4-5 години. А с въвеждането на стандарт за Спешната помощ ще е ясно кои случаи са с приоритет, за колко време да се реагира и къде е най-близката болница.
От министерството са категорични, че пари за привеждане на системата на Спешната помощ според стандарта ще има, и че до 2020 г. нещата ще изглеждат доста по-добре.