Върховният административен съд (ВАС) отмени формулата за дялово разпределение на топлоенергия преди дни. В Министерството на енергетиката вече работят по промяна на наредбата, но не е ясно дали новите правила ще станат факт преди следващия отоплителен сезон.
По данни на „Топлофикация София” през март има над 40% ръст в потреблението на топлинна енергия. От 368 790 МВтч през миналата година, тази година потреблението е 527 607 МВтч.
Още преди три години, 90-годишният баща на Боян Соланов се отказва от парното заради високи сметки. Но таксата сградна инсталация остава във фактурите.
„Ние вашите клиенти искаме да плащаме реалното потребление, ако е възможно? Вижте каква е разликата между съобщението за фактура и реалната фактура. За един обикновен 90-годишен човек е много трудно да разбере съобщението, а тук е много по-четливо и всичко е реално”, коментира Соланов пред представител на дружеството.
Всеки месец семейството плаща топла вода, но открито оспорва всички други такси обвързани с общите тръби, които минават през жилището.
Инж. Боян Паунов от столичната „Топлофикация” заяви, че има възможност етажната собственост да реши и да се откаже от централизираното топлоснабдяване по съответния ред.
Само преди дни обаче ВАС отмени формулата, по която се определят сметките за парно с включената в нея сградна инсталация.
Инж. Паунов поясни, че това означава формулата, по която се изчислява сградна инсталация, а не пише, че няма да има такса сградна инсталация. По думите му няма да има глоби, тъй като в нормативната база на ЕС навсякъде съществува т.нар "сградна инсталация", а в Европа се казва "обща част."
Решението на ВАС може да се обжалва, а от министерството на енергетиката уверяват, че подготвят законодателни промени, които да са изцяло в интерес на българските потребители.
Междувременно абонатите на "Топлофикация" се подготвят за доста по-солени сметки през месец март, заради рекордно потребление на топлото. Причината са по-ниските температури през тази пролет.
Боян Соланов коментира, че има над 15 на сто по-голяма сметка - 47 лв. за март, сравнено с 32 лв. за месец февруари. Според представителя на Топлофикация разликата идва от трите дни, с които февруари е по-къс от март.
От дружеството напомнят, че вече тече кампанията и за отчет на уредите в жилищата, след което всеки един от абонатите ще получи и т.нар. изравнителна сметка за изминалият отоплителен сезон.
Енергийният експерт и бивш член на ДКЕВР Еленко Божков призова потребителите да не плащат таксата за сградна инсталация, щом има решение на ВАС.
„Аргументите на съда са много добри. Формулата се вижда, че е несъстоятелна. Коефициентът е измислен”, посочи той и апелира хората да си извадят от сегашната сметка сградната инсталация от миналата изравнителна сметка и да не плащат таксата. По неговите сметки за дома му сумата е с около 12% по-ниска.
Стоян Грозданов, завел делото във ВАС, добави, че за да има основание за плащане дружеството трябва да има договор с потребителите си, а то няма. „Според закона за защита на потребителите и наредбата сме задължени да плащаме само реално потребление”, каза той.
Огнян Димитров, който е председател на Асоциацията на дружествата за топлинно счетоводство, заяви, че в западни страни договор се сключва със сградите.
„Това е енергия, която влиза в сградата и трябва да се плати от тези, които живеят вътре”, категоричен е той. Позицията му е, че формулата е правена от инженери по топлотехника и в нея са заложени законите на топлотехниката. Той заяви още, че ако се върви към намаляване на сградната инсталация и тя стане нула, то това е въпрос за съществуването на централизирано топлоснабдяване като цяло.