Огромна част от детските площадки у нас – 70 – 80%, не отговарят на стандартите, като много от тях са и опасни.
Това отчетоха в предаването „Тази сутрин“ по bTV от институцията, която прави оценка на риска на съоръженията – РОСПА, и от неправителствения сектор.
През седмицата събрахме сигнали на зрители и потребители за опасни площадки в профила на предаването във „Фейсбук“.
Вижте някои от тях:
Вижте повече във видеото:
В студиото на предаването Ивайло Сиркаров от РОСПА, отчете, че по данни на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2011 г. у нас има около 10 хил. общински детски площадки, като най-вероятно около 80% от тях не отговарят на съвременните нормативни изисквания. Става въпрос за площадки на територията на междублокови пространства и паркове (без молове, ресторанти и детски градини).
Сред изискванията са настилката да е ударопоглъщаща – гумирана, дървесни кори, пясък, в някои случаи дори и трева. Няма изискване за височината на пързалките, но максималната височина на падане, т.е. платформата, от която се тръгва, е три метра.
Не само счупените съоръжения представляват опасност, има много елементи, свързани със заклещване, с точки на порязване и пр. Дори при чисто ново и изрядно съоръжение може да се случи инцидент. Затова е важно да се знае кой носи отговорността, посочи той.
Вижте повече във видеото:
В София от 1200 – 1300 площадки около 70 – 80% са опасни, отчете Мая Цанева от гражданската инициатива за безопасни площадки, позовавайки се на данни от „Булгарконтрол“.
Зам.-кметът на Столична община по околната среда Йоана Христова увери, че Общината прави поредица от мерки, които обаче за тази година все още не са започнали. Всяка година на районните администрации, в чиито компетенции са поддръжката и стопанисването на тези площадки, се дават средства за ремонт. Става въпрос за 800 хил. лв. тази година, като ще има и допълнително целево финансиране от 2 млн. лв., каза тя.
Христова коментира и интерактивната карта, създадена от общинското предприятие „Софпроект“ по поръчка на главния архитект Здравко Здравков. На нея в червен цвят са показани площадките, които не отговарят на изискванията.
Някои от тези площадки са създадени преди 30 – 40 години и това, че в момента са в червено, не означава, че са опасни по същество, а че са стари и неотговарящи изцяло на наредбите. На такива сме играли всички ние. Опасно в истинския смисъл е съоръжение, което е неподдържано, от него стърчат елементи, които биха могли да наранят някого и това се премахва на ежедневна база, коментира Христова.
Тя увери, че се правят ежедневни обходи и опасните елементи се отстраняват, но за това се изискват ден – два.
Проблемът не е, че не се правят ремонти или нови площадки, а че трябва да се осигури регулярна поддръжка, каза още Христова.
Цанева посочи друг проблем – при отстраняване на стари съоръжения, те не се подменят с нови и „мястото умира“, затова е нужно да се намери ново решение.
Вижте целия разговор във видеото:
В случай на инцидент можете да подадете сигнал до няколко институции:
Вижте във видеото и конкретен пример от площадка в столичния кв. „Овча купел“: