Със започването на учебната година актуална отново става темата за тежестта на ученическите раници. Какви мерки предприе Министерството на образованието и науката за олекотяване на раниците проверихме в рубриката „Чети етикета”.

Според данни предоставени от МОН за bTV учебниците вече се печатат на олекотена хартия, а където може се разделят на две, за да не се налага децата да ги носят. Където е възможно са въведени и електронни учебници.

Министерството на образованието е отделило 2,9 млн. лв. за поставянето на ученически шкафчета, където децата да могат да оставят част от пособията си. Такива има в 591 училища в страната.

В някои учебни заведения има възможност за въвеждане на блокова структура на учебните часове, което намалява бройката на предметите в даден ден и по този начин децата ще носят по-малко учебници и помагала.

Според анкета, публикувана на „Фейсбук” страницата на „Тази сутрин”, 79% от гласувалите зрители не смятат, че тези мерки ще доведат до реално олекотяване на ученическите раници.

Миналата година петокласничката Теодора Божкова потърси правата си пред властите заради тежестта на ученическите раници, а постъпката ѝ впечатли хиляди в социалните мрежи. Тогава експеримент на bTV също показа, че има проблем.

Сега Теодора вече е в VI клас и смята, че взетите мерки ще бъдат от полза на учениците.

Повече вижте във видеото:

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement