Има ли химия в плодовете и зеленчуците, които слагаме на масата. Витамини или по-скоро пестициди има в салатата, която си купуваме. Лабораторен тест на bTV ще търси отговор на тези въпроси.
Екип на bTV и инспектори на Агенцията по храните изследваха най-често купуваните продукти през лятото. Сравнихме вносното с българското и за първи път проверихме до колко чисти са био продуктите, които са истински хит по магазините.
По данни на мащабно американско проучване, което анализира над 8000 проби, в топ 5 на "най-опасните" плодове и зеленчуци влизат: праскови, ябълки, сладки чушки (тип камби ), целина и нектарини.
Пускаме за изследване проби от четири продукта, сред които и био
От столичната борса в кв. „Слатина” избираме домати с различен произход, внос от трети страни. Според българските производители химикалите, с които се третират зеленчуците там, са различни от нашите и лесно могат да попадат в списъка на забранените.
Инспекторите съветват да белим люспата или кората на зеленчуците, преди да правим салата, защото там се акумулират и задържат най-много вредни вещества и химикали.
Лабораторният тест обаче е най-сигурен и затова взимаме проби. Взимат се 2 проби с тегло около 1 килограм, като едната от тях остава на съхранение в лабораторията.
Българските пазари изобилстват и от турска стока. Може да се намери почти всичко – чушки, моркови, както и домати.
Всяка десета пратка извън ЕС се проверява още на границата. Въпросът е доколко ефективен е подобен контрол, след като голяма част се пропуска свободно.
„Лабораторните тестове не са ежедневен приом, това са скъпи изследвания, които няма кой да ги покрива. Те се правят по мониторинг, по оценка на риска, по сигнал, периодично”, обясни Нина Михайлова от Агенцията по храните.
Включваме в изследването и гръцки внос – в случая праскови, които са в активен сезон и се купуват масово. Плодовете са покрити с петна, които говорят за болест или нападение от вредители, категорични са инспекторите. Според вносителите с качеството на стоката няма проблем.
За първи път в телевизионен формат ще проверим и доколко чисто е био производството. Инспекторите добавят български розов домат от търговската мрежа. Такива зеленчуци, както и органик продуктите са истински хит сред потребителите. При тях обаче използването на химикали също е разрешено.
„При конвенционалното производство могат да се прилагат по-широк спектър от пестициди и тези пестициди имат пределно допустимите концентрации, които не са само различни като стойност, различни са според токсичността в даденият пестицид. Колкото по-токсичен е, толкова максимално допустимата стойност е по-ниска”, коментира Елка Темелчева от Централна лаборатория за химично изпитване и контрол.
В съвместната ни проверка с Агенцията по храните влизат 4 продукта – 3 проби домати – турски, македонски и био, както и гръцки праскови. Следват редица тестове и анализи. На тест се подлагат около 10 грама. Нужни са минимум 5 дни, за да излязат резултатите.
Резултатите от изследването: няма остатъчно количество пестициди
„И четирите изследвани проби не показват наличие на остатъчно количество от пестициди. Както в българската проба от бие домати, така и в пробите от Гърция, Македония и Турция, обяви тази сутрин д-р Тодорка Янковска, изпълнителен директор на Агенцията по храните.
Относно развалените праскови на борсата д-р Янковска уточни, че им разлика между състоянието на плодовете и зеленчуците и наличието на пестициди.
Георги Кафтанов, председател на сдружение на производителите на плодове и зеленчуци, обяви, че не вярва на резултатите от пробите. Според него развалените праскови са имали заболяване от краста. Не може да се следи само наличието на остатъчни количества от разрешени или неразрешени пестициди, трябва да се следят и заболяванията, смята Кафтанов.
Друг проблем по думите му е, че потребителят не можа да разбере дали плодовете и зеленчуците са български или внос. Много често вносни продукти се представят за български.