Честваме 139 години от Освобождението на България от османска власт и възстановяването на българската държавност. На Трети март по нов стил е подписан Санстефанският мирен договор. На този ден почитаме паметта на геройски загиналите за свободата на България.

Кулминацията на празненствата в София беше пред Паметника на Цар Освободител с тържествената заря-проверка.

В първото си слово за Трети март президентът Румен Радев подчерта, че именно паметта е нишката, която свързва събитията, довели до Освобождението на България.

„И нека не гледаме на миналото като на бреме. Миналото е капитал. Защото всяко поражение е урок, а всеки триумф вдъхновение. Когато страниците на историята се четат със смирение и признателност към жертвите: своите и чуждите. Да помним е дълг, защото историята не дава прошка за забравата. Поклон пред загиналите за свободата на Родината. Да живее България!".

Хиляди българи посрещнаха празника по улиците на София. Много знамена, приповдигнато настроение и изключителна тържественост съпътстваха честванията.

Те започнаха пред Паметника на Незнайния войн пред вечния огън, където се пази свещената земя, напоена от кръвта на загиналите по бойните полета на България.

Там беше издигнато и националното знаме в присъствието на президента Румен Радев, който прие почетния строй на гвардейската част.

Църквата отслужи благодарствен молебен за Трети март. В катедралния храм "Св. Александър Невски" патриарх Неофит се помоли за душите на хилядите знайни и незнайни паднали за свободата на България в Руско-турската война. Той пожела напредък във всички начинания на българите.

По повод националния празник ни поздравиха държавни глави, сред които президентите на САЩ, Русия, Палестина, Пакистан, папата и кралят на Белгия. Те изпратиха поздравителни писма до президента Румен Радев.

Хиляди българи посрещнаха празника на Шипка

В сърцето на Балкана с Калоферските гайди хиляди отдадоха почит паметта на героите, загинали за свободата на България.

Всяка година на Шипка са и потомците на опълченците. Един от тях е и Христо Гъдев. Братът на дядо му се е сражавал на върха.

„Те са били тук по редутите, когато турците направили голям щурм към върха. С усилието на опълченци, които са били много храбри, изпъждат турците и се решава съдбата на този бой”, казва Христо.

Паметникът на свободата е открит през 1934 година. Изграждането му е свързано с много трудности, разказа Стефка Кьосева, внучка на Пеньо Атанасов – Бомбето, човекът, завършил монумента.

В подножието на легендарния връх служебният министър-председател Огнян Герджиков започна речта си с рецитация на Вазови стихове.

На Шипка днес бяха и възстановчиците от дружество "Традиция".

Много хора обаче не успяха да стигнат до историческия паметник

На път за тържествата към Шипка и тази година не мина без разочаровани хора, които не успяха да стигнат върха за кулминацията на празника. 12-километрови колони от автомобили се оформиха от двете страни на прохода Шипка. Те бяха пропускани през специални постове на полицията.

Заради липса на достатъчно паркоместа горе, хората трябваше да паркират колите си по пътя към Шипка и да вървят пеш, някои 2-3 километра, по-закъснелите по 10-12 километра.

Ограниченията бяха наложени, за да се предотврати хаосът от минала година, когато се стигна и до инциденти.

Заради тържествата, до късния следобед пътуващите към Северна България бяха пренасочвани през прохода на Републиката. По данни на полицията, само до обяд на Шипка са се качили над 50 000 души.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement