Част от мощите на свети Георги пристигнаха у нас Нигрита, Гърция, където се съхраняват. С благословението на Софийския митрополит и български патриарх Неофит, Софийската епархия посрещнa частица от дясната ръка на св. великомъченик Георги Победоносец.
Светите мощи бяха донесени в църквата „Света София“ от храм „Света Марина“ с литийно шествие, в което се включиха десетки духовници и стотици вярващи. Поклонението ще продължи два дни.
Беше отслужена и Архиерейска вечерня с молебен канон.
През следващите дни светинята ще бъде изложена в Горни Лозен, Гигинци, Брезник и Перник до 7 май.
Свети Георги е един от най почитаните от българския народ светци - закрилник и пазител на Христовата вяра.
„Великомъченик Георги е един много почитан светец от западните и източните християни. Има силно житие, бил е римски войник, доказан е с чудотворната сила по неговото застъпничество“, разказа отец Стефан.
Части от десницата на светеца се пазят в храм с 500-годишна история, построен в негова чест, в Нигрита, Гърция. Предстоятелят на храма изпрати приветствие към всички християни у нас, които искат да се поклонят пред мощите.
„Знаем, че в трудностите, с които се сблъскваме, имаме наблизо приятел - свети великомъченик Георги“, написа отец Келембекис.
Точно в 16 ч. литийно шествие със светинята премина през центъра на София.
„Чудеса много са се случвали, разказват тамошните свещеници, които пазят тази светия. Покланянето на светите мощи е известно в много дълбока древност на християнството. Това е благодат, която присъства във всеки един храм“, каза отец Лъчезар.
Духовници казват, че хората, които ще се поклонят, трябва да бъдат с отдадено сърце, с душа и най-вече с вяра.
„Бог откликва през своите избраници на молбите на хората, наистина отправени от сърце, от дълбочината на болката, която ни прави човеци. За съжаление, отдалечавайки се от Бога, се отдалечаваме от ближните и ставаме някак чужди на болката, която ни заобикаля“, каза църковният историк Венцислав Каравълчев.
По думите му светецът не е ограничен от времето и пространството и може условно да се приеме, че там където е тялото му, тази благодат е много по-силна.