Четири години затвор за цензура. И още - година зад решетките ще лежи всеки, направил снимки или записи на политици тайно и без разрешение. Това са част от поправките в новия Наказателен кодекс, който предизвика бурни реакции в обществото. Дали властта прави опит да се спаси от компрометиращи снимки като преправя основният наказателен закон?

В закона не е разписано изрично дали е престъпление да се снимат луксозните екскурзии на властта или е в интерес на обществото, което трябва да знае кой политик къде и как си харчи парите. Експертите обаче са категорични, че плажовете са публично място и там може да бъде сниман всеки.

Самолетите също са публично място и кадри на скандал в самолет не са престъпление. Експертите са категорични, че са решили да опазят личното пространство на всеки човек, който не бива да бъде сниман например в дома си или в лекарския кабинет. Дали обаче няма пробойни в закона и няма ли властта да даде на съд всеки, позволил си да филмира политик, който получава подкуп, например. Отговорите - от професор Александър Стойнов - човекът, който е работил четири години по проекта на основния наказателен закон.

Справедливост и възмездие са две много различни неща, твърди професорът по право. А обяснението за скандалните снимки в закона е просто, твърди експертът. „Едно деяние или е обществено опасно или е обществено полезно. Средно положение няма. И когато не е обществено опасно, значи не е престъпление”, казва Стойнов.

Снимките, които се правят на публични места, няма как да попаднат под ударите на наказателния закон. Според Стойнов правилата са разписани така, че да пазят в тайна личното пространство на хората, а не скандалните екскурзии на политиците.

След жестокото убийство на студентката Хюлия във Варна, медиите показаха снимката на заподозрения, но се оказа, че за убиец са нарочили невинен човек, дава пример професорът. Обяснява също, че цензурата за първи път официално е записана като престъпление.

„Ние предвиждаме затвор до три години, пробация или глоба, за който налага цензура. А когато деянието се прави от длъжностно лице, затворът е до 4 години и лишаване от право да заема висши държавни длъжности”, допълва професорът.

Експертите припомнят, че проектът тепърва ще се обсъжда и че дебатите по въпроса са важни, защото касаят закон, втори по важност след Конституцията.

Юристите казват още, че новият Наказателен кодекс намалява присъдите, но за първи път разписва като престъпление кражбите на пароли от социалните мрежи, следенето в интернет и невнасянето на осигуровки от работодатели.