Социални работници излязоха на предупредителна стачка. Служители в 19-те дирекции за социално подпомагане в страната спряха работа за 1 час.
Недоволство сред служителите ескалира – те се борят за по-високи заплати и по-добри условия на труд. От браншовия синдикат призоваха вече трудовите възнаграждения на работниците от системата социално подпомагане да се увеличат с 35%. В момента заплатата на социален работник с 23 години трудов стаж е 430 лева, от които получава чисто около половината.
Въпреки че преди дни социалният министър Тотю Младенов обеща по-високи заплати, но от догодина, служителите на системата са недоверчиви. „Не вярвам на министъра, обещания се дават много лесно. Аз предполагам, че и той няма какво друго да каже, освен да ни обещае нещо, но моята заплата не е вдигана от много време”, каза един от протестиращите Петър Марков.
По думите му парите и за служебни разходи са толкова орязани, че социалните работници дори не могат да се снабдят с карти за градския транспорт. Често пъти те обикалят столицата с цел служебни ангажименти пеша или с билети и карти, платени от собствения им джоб.
Протестиращите не изключиха опцията да преминат и към ефективни стачни действия, ако исканията им не бъдат удовлетворени.
В същото време и работещите в музеите и галериите у нас излязоха на символичен протест срещу ниското заплащане на труда им. Те предупредиха, че липсата на средства за обновяване на музеите и галериите води до отлив на посетители.
По данни на синдикатите в около 200 музеи и галерии в страната работят общо 2500 души, близо 900 от които са с висше образование. Заплатите им обаче са най-ниските от всички категории специалисти с висше образование у нас - средно 456 лв. в националните музеи и галерии, около 420 лв. в регионалните и общинските.
330 лв. е началната заплата на млад музеен специалист с магистърска степен - само с 40 лева по-висока от минималната заплата за страната. средната възраст на специалистите в музеите е 45-50 години.