Бум на желаещите да стават пещерняци има в Северозапада. Освен любов към природата бъдещите спелеолози трябва да притежават и редица умения, за да се справят под земята.
Да покоряваш и оцеляваш в дълбоки пропасти e цяла наука.
„За разлика от синоптиците, ние си прогнозираме по-добре времето, те и да не го улучат, няма опасност, но при нас, ако сбъркаме времето, може да си останем в пещера, като започне да вали и да ни затвори”, коментира Ангел Цветков, председател на спелеоклуб – Мездра.
Спелеоклубът в Мездра е сред най-добрите в страната, обучил е десетки. В шестмесечните курсове в момента е Даниела Първанова, чиято най-нова страст са пещерите.
„Там е страшно красиво и един различен свят, влизаш в тъмното, излизаш на светлото и изпитваш усещането, че се прераждаш”, изтъква тя.
Спелеоклубът е откривател на много пещери в района. Извършва и научна дейност, като ги картографира.
Под земята се използват и лодки. Често заниманията се провеждат край Карлуково, където са едни от най-красивите пещери у нас. В този спорт се завързват и приятелствата, които остават за цял живот.
А как наши пещерняци откриха новата най-дълбока пещера в България - Колкина дупка, и какви потайности крие тя - гледайте тази вечер в bTV Репортерите с автор Денислав Борисов.