Наша проверка установи, че в повечето жилищни сгради в страната, електрическите инсталации не са подменяни от 30, 40 и повече години.

По закон, задължението на електроразпределителните дружества е да поддържат в изправност мрежата до електромерите включително. От главното електрическо табло до апартаментите, както и вътре в тях, поддръжката на електрическата инсталация е грижа на обитателите.

Електротехниците обясняват, че старите и не подменени ел. инсталации, не са проектирани за натоварването на съвременните електроуреди.
По традиция, през зимата, потреблението на ток скача, което води и до по-голямо натоварване на електрическата мрежа в жилищните сгради. Когато обаче кабелите са амортизирани от времето, те се нагряват, изолацията им се стопява, може да стане късо съединение, което да предизвика авария или пожар.

Главният инспектор Стефан Стефанов от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението, заяви, че една от причините за възникване на едно такова късо съединение, е претоварване на електрическата инсталация с уреди с мощност, по - голяма от тази, за която е оразмерена инсталацията.

Така от пожарната обясняват защо през зимата новините за битовите пожари зачестяват. От фирма за електроуслуги ни обясниха, че само в София, около 40 % от кабелите в жилищните сгради са надживели отдавна срока си на техническа годност.

Божидар Цветков, който е ел. Техник, коментира, че старите инсталации със сигурност трябва да се подменят, защото те им дават около 30 години живот, те са над 50, над 60 години, някои от тях, са и над 100 години вече, по - стари кооперации инсталацията им е на магия.

Подмяната на ел. инсталацията за жилище от 60 квадрата излиза около хиляда лева. Сумата скача на 1400 лева, ако апартаментът е над 100 квадратни метра.

Тези цени са непосилни зa живеещите в този 19-етажен блок във Враца. Тук кабели стърчат навсякъде, а вътрешните ел-инсталации са на по 40 години.