„ Аз съм категорично - законът за тютюнопушенето да остане с пълна забрана”, заяви премиерът Бойко Борисов, но с уговорката, че от бизнесът също има своте доводи. "Разбира се, те имат много доводи. Обясняват ми как като има сватба, младоженката трябва да излиза навън, за да пуши", обясни Борисов.

"От моите депутати има много, които са за либерализация; в смисъл, ако има зала за пушачи и зала за непушачи, или по никакъв начин да не се застрашава здравето на тези, които не искат да пушат... Или когато има такова тържество – сватба или кръщене или някое частно събитие - да се либерализира", каза още Бойко Борисов.

"Говориха с мен – на всички съм им отказал. И мнението на министърката на здравеопазването го знаете, и моето е такова. Именно аз бях човекът, който наложи пълната забрана на ГЕРБ да гласуват, въпреки волята им тогава. Просто браншът много ги притиска", каза още премиерът.

От думите му излиза, че депутатите гласуват не по съвест, а по нареждане. Може би затова по-рано днес двама от тях обещаха, че на вота дали да остане пълната забрана за пушене на закрито, ще изразят собственото си мнение, а не премиерското.

Междувременно финансовият министър обобщи, че държавният бюджет харчи по 250 милиона лева годишно заради пушенето. Според Симеон Дянков разходите ще намалеят, ако се запази пълната забрана за пушене на закрито.

"Харчим над 250 милиона лева на година директно само за болестите, които са свързани с тютюнопушенето - за лекарства по здравна каса и за други видове дейности. Ако независими депутати говорят, че фискът ще печели, ако има промяна, не е така - фискът печели от сегашната ситуация", заяви министърът.

Дянков коментира темата в Брюксел, където е на извънредното заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси. По време на обсъжданията за създаване на Европейски банков орган, финансовият ни министър е защитил позицията, че всички страни трябва да имат еднакви права и да могат да гласуват с еднакво право при вземането на решенията.