Над 1300 години не сме намерили отговор на въпроса за какво си даваме наследството. А под половината от обработваемата ни земя лежат съкровища. Вече 21 века световните колекционери доказват интереса си към културното ни наследство, а ние разрушаваме църкви и посягаме на вярата.
Успение Богородично, 15 август 2024 година. Антимафиотите започват една от най-големите си акции. В частен дом в Дряново са намерени около 500 икони, обкови на икони, монети, големи църковни кръстове, два епископски жезъла и ръкопис на старославянски. Открита е и кутия с 11 кутийки свети мощи.
„Светите мощи се отварят от лица, които са свещенослужители – свещеници, митрополити, монаси. Хора, които имат специално отношение към това. Има специален начин на докосване. Лица като нас – миряни, не бива дори да се докосват до тях. Аз като църковен човек се прекръстих, казах си кратката молитвичка и така отворих кутията. Наистина ръцете ми се разтрепериха“, разказва Наталия Неделчева.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Наталия Неделчева е реставратор в националния църковен историко-археологически музей и е правила едни от най-дългите и трудни експертизи. Заема се и с тази и казва, че никога не е виждала толкова много движима културна ценност на едно място. Иззета от един дом.
„Идеята е тези светини да помагат на хората и не знам дали осъзнават, че на тези светини мястото им не е извън църквата. Не знам дали осъзнават, че един храм не може да бъде осветен без частица от свети мощи. Това са мощи на светци. Те са били най-близко до Бога“, разказва тя.
Акцията е на ГДБОП. Началникът на сектор „Трафик на културни ценности“ казва, че цената на някои от намерените вещи достига до шестцифрени суми.
„Всичко това е било събирано не наведнъж, назад във времето. И е било подготвено за продажба и евентуален трафик. Ние успяхме да предотвратим изнасянето на българското от наши земи“, казва Тигран Варданян.
Експертите и полицаите са категорични, че за някои от нещата се знае, че са изнесени от Рилския манастир още в началото на 70-те години на миналия век. Тогава манастирът е обявен за музей.
„Две от нещата, на които правихме експертиза са два жезъла. Те са на сливенски митрополит Гервасий, изработката е много фина“, казва реставраторът Наталия Неделчева.
Четиримесечното разследване показва, че 50-годишният Велизар Костадинов е събирал тези светини години наред. Сега той е под домашен арест.
„Естествено, когато си колекционер любител, както много други, не можеш да имаш документи и сертификати за всяко едно нещо, което притежаваш. Но интересното там е, че в последните години на няколко пъти е влизала полиция в дома му, защото знаят, че той колекционира, търсейки съвсем друго. Всеки е знаел, че тези неща са в дома му. Той не го е и криел, докато идва тази акция лятото тази година“, разказва адвокат Христо Ботев.
След акцията задържаният мъж отказва да застане пред нашата камера. Но защитата му разказва, че това не е основният бизнес на неговия клиент
„Има и страшно много сертификати за тези ценности – тоест – те са регистрирани, не е извършвал престъпление държейки ги“, обяснява Ботев.
Още в края на 1925 г. у нас е създаден първият основен канал за трафик на антики, а първият осъден в Европа е българин. 60 години по-късно „Държавна сигурност“ наблюдава всички канали за трафик на културни ценности.
Тогава нелегалната търговия се разделя на две - каналите стигат до Мюнхен и Виена. Но в последните години вятърът на контрабандата често сменя и посоката си.
„Наблюдаваме по-усилен интерес от турски културни ценности, които са намерени в Турция. Знаете, те не се различават особено много от българските, ако говорим за римската епоха. В този период всичко тук е било римска епоха, а и купувачът не го интересува къде е намерено, а в какво състояние е“, казва Тигран Варданян, началник на сектор „Трафик на културни ценности“, ГДБОП.
След 2001 г. голяма част от пренасяната през граничен пункт „Малко Търново“ контрабанда, например, е била с помощта на турски граждани с двойно гражданство. Това е и периодът, в който няма историческа част в страната ни, която да не е разкопавана и находка, която да не е чупена и повредена.
„Много сме говорили с наши турски партньори и те наблюдават тези канали и са на същото мнение, че има по-засилен трафик. Може би по-скоро причината не е в Турция, а в България. Тук все по-малко се намират културни ценности“, добавя Варданян.
Крайната цел за търговците винаги са били европейски държави с по-либерални закони, които не изискват строго доказване на произхода на всяка една антика и там са на разположение много влиятелни и известни аукционни къщи. Те се намират в Германия, Великобритания, Австрия, Швейцария, САЩ. Но точната подредба на картите в пъзела на каналите остава тайна и до днес.
„Влизането във въздушния Шенген промени каналите на места за трафик на културни ценности. Граничният контрол по летищата е вече по-намален и те се опитват вече не през суша, а със самолети през въздух да трафикират културни ценности, което отново е предизвикателство за нас“, посочва Тигран Варданян, ГДБОП.
След 10 ноември 1990 г. „Държавна сигурност“ вече е закрита, а монетите започват да се пренасят все по-лесно. И днес доказва го една съвместна акция с Гърция и Северна Македония в средата на тази година.