България е сред държавите с най-много гори в Европа. Покриват една трета от територията на страната. Повечето са с естествен произход, а 4% от тях са се запазили като "девствени гори", без влияние от човешка дейност.

С приказката дотук.

Независимо от природния ресурс в държавата, се оказва, че точно нейните власти са в основата на прахосването на този ресурс. Това сочат докладите на редица природозащитни организации, според които най-сериозната заплаха за гората е лошият контрол от институциите и високото ниво на незаконна сеч.

И макар че вътрешните хора в незаконната сеч не са тайна за никого, рядко се случва те да бъдат извадени на светло, и то от свои.

На 17 февруари заместник-директорът на ловно стопанство "Дикчан" Здравко Камбошев хваща в гората 3 камиона на местни фирми с немаркирана дървесина без документи. Материалът е без издаден от лесничеите превозен билет и трябва да се конфискува.

Вместо това и акт за нарушение, двама инженери на стопанството узаконяват дървесината.  Директорът им пък опитва да прикрие това като не съобщава на по-горните институции за нарушението.

Снимка: bTV

Прокуратурата подхваща случая едва след като външни хора подават сигнал до институциите, а и до този момент – 2 месеца по-късно, не разпитва никого.

Превозните билети са издадени на две фирми от кума на директора на стопанството Пламен Поюков.

Според документацията инж. Красимир Карасмилов получава разпореждането от главния лесничей инж. Явор Кальонев.

В склада на фирма ММД пристигна част от дървесината, узаконена от горските служители.

Справка в регистрите показва, че фирмата е собственост на Мехмед Маневски, който карал един от камионите. Друг пък бил на съпруга на кметицата на село Долен – Тодор Мицикулев.

Маневски и хората му не желаят да говорят за сътрудничеството на горските при незаконния курс. Дървеният бос първо праща хора, а после ни гони, когато се опитваме да проверим дейността на фирмата.

Според направената GPS-справка в Регионалната дирекция по горите в Благоевград, същата фирма извършва и други незаконни курсове на 3 и на 11 февруари. Няколко дни след това, служителите в стопанство „Дикчан” узаконяват тяхната кражба.

Снимка: bTV

Директорът Пламен Поюков по това време е в чужбина. В първия работен ден след гафа обаче вместо да уведоми прокуратурата, Югозападното държавно предприятие и Изпълнителната агенция по горите, преназначават служителя си Кальонев на друг участък вместо да го накажат.

Снимка: bTV

„Служителят, който е издал превозните билети, е наказан с последно предупреждение за уволнение, а този, който е разпоредил ще бъде уволнен и е предаден на прокуратурата”, заяви Пламен Поюков, като уточни, че инж. Явор Кальонев ще бъде уволнен.

Снимка: bTV

Директорът излиза в отпуск като кандидат-депутат от ГЕРБ на изборите през март, но не сезира прокуратурата, полицията или контролните институции.

„На 1 март е сигналът. След като констатираме нарушението, ние сме длъжни да вземем писмени обяснения, така че на прокурора да му стане ясно какви точно са нарушенията”, допълни Пламен Поюков.

Той първо е изненадан от поведението на опитния си лесничей, който е в болничен от преназначаването си до днес.Казва, че този служител не е имал нарушения и не го е наказвал досега.

По време на интервюто ни с г-н Поюков, служителят му е бил в общината, опитваме се да го открием по телефона след нея.

Той потърсил помощ в общината, но не вдига телефона си, не е и на адреса си. Откриваме сина му, който по телефона казва, че баща му не е виновен и че е бил в болницата, а сега е на домашно лечение.

Кумът на директора Красимир Карасмилов се разминава само с предупреждение, въпреки че той издава превозните билети. Прехвърля отговорността на колегата си инж. Кальонев:

- Той ми е на мен пряк началник и аз издавам превозни билети.
- Вие не подозирахте, че се случва нещо незаконно?
- Аз въобще не знам. Понеже аз съм на друг обект.
- Аз съм много по-малък от г-н Поюков, за да съм му кум.
- Каква ви е връзката с г-н Поюков?
- Г-н Поюков ми е директор.
- Само?
- Да.

Снимка: bTV

„Аз съм му кум… То момчето не е виновно, него го е викнал неговият началник и му е наредил да издаде превозните билети… и той не е знаел, че това е нарушение", каза Пламен Поюков.

Версията на обвинения в злоупотреба инж. Явор Кальонев обаче е съвсем различна. Дни след това той сам търси екипа ни, за да разкаже своята истина. Малко преди инцидента той се усъмнил, че колегата му Карасмилов е прикрил в отчетите си част от кубиците дърва, които са изнесени към складовете.

Категоричен е, че става въпрос за злоупотреба. Казал на горския с него да мълчи два-три дни, да изчакат да изкарат материал и да видят. По думите му това е постановка.

На въпроса защо са нямали билети, той отвърна, че това е честа практика. Допълни, че заместникът е разпоредил да се издадат билетите, Карасмилов ги е издал.

Лесничеят подписал констативния протокол за конфискуване на дървесината без да прочете какво пише в него.

Инж. Кальонев разбира, че е даден на прокурор от телевизията. Също от репортажа научава, че ще бъде уволнен. Ръководството не му иска обяснения и при преназначаването.

Два месеца след подаването на сигнала, прокуратурата още не е разпитала основния заподозрян в схемата на държавни служители в ловното стопанство.

Търсим отговор докъде в йерархията стига схемата и от Югозападното държавно предприятие, под чиято шапка е ловното стопанство. Разговаряхме с директора на ЮЗДП Дамян Дамянов:

- Директорът уведоми ли ви вас за извършеното нарушение?
-
Лично директорът не ме е уведомявал, аз разбрах впоследствие.
- Има ли вариант да не е разбрал какво се е случило?
- Не, няма такъв вариант. Не мога да кажа дали го прикрива или не. Когато за едно такова нарушение получаваме наказание „забележка”, това подсказва по най-убедителния начин, че се опитваме не да прикриваме, а да пазим хората, които нарушават изискванията.

Седмица след този разговор и след излъчването на репортажа на bTV, директорът Пламен Поюков е уволнен заради системни нарушения, допускани в стопанството му и липса на контрол. Нещо, за което е наказван два пъти преди това – с две брутни заплати.

Оказва се, че това далеч не е първият случай, в който служители конвоират незаконна дървесина за местни фирми и далеч не първият, който се прикрива.

„Миналата година, по средата на лятото, отново хванахме камион, предвождан от горски служители, без никакви документи, без контролни марки и след задържането на камиона, пост фактум отново беше издаден билет, превозен документ за дървесината и кражбата беше узаконена”, каза Александър Дунчев.

Случаят е от 18 май 2016 г, когато Дунчев засича служителите на стопанството Здравко Заимов и Димитър Начев, които предвождат камион с дърва. Оправданието за липсващия билет е, че в гората нямало обхват и таблетът, на който работят служителите, нямало как да издаде документите. Това не е основание такива да не бъдат издадени, казват от Регионалната дирекция по горите. Въпреки това, по този случай няма развитие, нито уволнени или осъдени служители.

„Това, че Регионалната дирекция е установила, че тук се случва системно да се вози дървесина без документи в нарушение на закона показва наличието на схема”, допълни още Дунчев.

Снимка: bTV

За случай от ноември 2016 г., при който пореден горски е хванат в схема с незаконна сеч в стопанството, мерки до този момент също не са взети. Той не казва кой му е дал инструкции и опъва ли се чадър. Аналогично на лесничея от разследването на bTV, и той излиза в болничен, за да не бъде уволнен. Още един сигнал от миналата година за същото нарушение на други служители остава без развръзка.

„Дикчан” е пример какво се случва в много други стопанства, твърдят хора от дърводобивния бизнес.

Цветан Цонев, чиято дърводобивна фирма работи в района на Попово, цитира случай от държавното стопанство Черни лом от миналата година. Дървесината там е транспортирана с трактор, който не е оборудван с GPS, но електронните билети показват нереални данни.

Той показа документи, според които би трябвало тракторът да е изминал 120 километра за 30 минути, което означава, че е карал с 240 километра в час.

„Очевидно, че не е възможно за толкова време да се измине такъв път. Това всъщност е начин за покриване на или вече открадната дървесина, която е транспортирана на друго място, или подготовка за такова. Като с тези билети се цели само и единствено да се изчистят документите, за да не се види къде отива дървесината”, допълни Цонев.

Официални данни за реалния размер на незаконния дърводобив в България няма. Контролните органи допускат, че неговият размер надвишава 1 милион кубически метра на година.

В същото време статистиката на WWF за периода 2006 – 2013 г показва, че от 7,9 млн. кубика добив годишно – 2,4 млн. са в сивия сектор.

В последно време ключов дял в незаконния дърводобив заемат не толкова традиционното бракониерство и т.нар. цигански сечи, колкото документално скрития добив на дървесина, посочват природозащитниците. Така в тясно съдействие фирми и държавни служители въртят доходоносен бизнес.

"В малките населени места оказването на контрол не е толкова лесна работа, тъй като всички се познават и са обвързани”, твърди бившият зам.-министър на земеделието Георги Костов.

Подобно на уволнения директор Поюков, който е бил кандидат за кмет и за депутат през годините, и други в сектора са имали политически амбиции. За политиката в дърводобива обаче никой не говори открито, дори и след огласяването на схемата "19/45" от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов през 2014 г, когато той намекна за корупционни практики между горските и Министерството на земеделието.

Цифровото съчетание отразявало това, че на 19-то число от всеки месец директорите на шестте горски държавни предприятия е трябвало да отчитат по 45 000 лева на политици на власт. Случаят така и не стигна до прокуратурата.

Мит или реалност е тази схема – никой не казва, но всеки по веригата вижда симбиозата между политиката и дърводобива по различен начин.

Според бизнесмена Цветан Цонев по-скоро има свещени крави в бранша, които могат да бъдат и с една, и с друга, и с трета партия и това са локални зависимости.

„Има политика, защото дърводобивът е пряко свързан с икономика, особено в планински и горски райони, където друг бизнес често пъти няма. Така че това е много важно от гледна точка на политиката и икономиката по места”, коментира Георги Костов.

Инж. Кальонев смята, че е уволнен политически, защото не е подкрепил една партия. Не уточнява коя, но казва, че е тази, която е била на власт.

„Царят, когато иска да ви отреже главата, няма кой да ви спаси”.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement