Перфектна кожа, перфектни устни, перфектни тела. Търсенето на вечна младост е старо колкото човечеството. Днес медицината има много повече възможности да забави хода на времето, да пипне тук и там и да постигне мечтаните пропорции.
Всичко това е толкова търсено от жени и мъже, от млади и стари, от бедни и богати. Мними лекари и дори козметици знаят това. Безопасността на естетиката се превръща във все по-мащабен проблем. И се оказва – плащаме за красотата си, без да знаем на каква цена.
Ботулиновият токсин е най-смъртоносният в света. Само няколко килограма от него могат да затрият цялата човешката раса. Днес от отрова, той се превръща в малки флакони, които помагат за редица проблеми – от естетични до медицински, когато обаче е в правилните ръце.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Случилото се с жените, пострадали след поставяне на ботокс при т.нар. Dr Goodz, представяща се за лекар, обаче повдигна на глас един въпрос: в чии ръце е красотата и здравето ни?
Мария също е потърпевша след с ботокс, но за разрешаване на здравословен проблем. Поставя си ботулинов токсин в дъвкателните мускули. Доверява се на лекар в клиника, но още на първия ден получава усложнения.
„Усетих страшна болка – в главата и в тила. Имах страшно подуване, но на третия ден се събудих с оток на устните и цялото лице. Това се казва ангионевротичен оток. Животозастрашаващо е, защото човек може да се задуши“, разказва Мария Полихронидис.
Налага се прием в токсикология. Няколко дни младата жена е на системи, на инжекции и на противоалергични лекарства, които да овладеят проблема.
„В токсикологията ми обясниха, че са поставили прекалено голямо количество ботокс, вероятно неправилно. Впоследствие установих, че са ми поставили медикамент, който не е разрешен - корейски ботокс. Обадих се в клиниката, те ми казаха, че няма как да е от ботокса, че вероятно имам друг проблем. Аз съвсем добронамерено се опитах да разбера какво са ми поставили, тъй като на картончето не пишеше. Друг път са ми давали процедури и пише. Сега ми дадоха просто картонче с написано „ботокс“ с химикалка“, добавя жената.
Мария продължава да се бори с последиците. „Горе-долу ми отне две години да се възстановя и то частично. Изтръпване на ръцете, на краката, общо неразположение. Устните ми постоянно бяха подути, придружено с огромна болка. Паник атаки, усещаш, че ще припаднеш“, разказва потърпевшата.
„В един момент си казваш: дали ще се оправя някога, така ли ще продължа да живея? Не мога да повярвам, че доктори, които са подписали Хипократова клетва и са се заклели, действат така с пациентите си. Обвинявам ги. Обвинявам себе си, че не съм проверила, че не съм си потърсила правата, когато е трябвало“, добавя жената.
Това не е единствен случай на пациент, на когото му е поставен неразрешен за употреба токсин, казват дерматолози.
„Тревожното е в случая е, че ако се случи инцидент при поставяне на такъв токсин – никой не може да вземе отношение. Никой не може да осъществи контрол. Защото няма локален дистрибутор, който да поеме отговорност, който да уведоми производителя, и може дори да не знае, че токсините им се продават в България“, казва д-р Стиляна Трендафилова.
Екипът ни прави експеримент – колко лесно всъщност е да се сдобиеш с ботокс или филъри и може ли човек, който не е специалист, да го направи.
В популярна платформа за продажби намираме няколко обяви – и на разрешени, и на неразрешени за употреба у нас продукти. Поръчваме от двама търговци.
От едното място ни уверяват – няма как при транспорта продуктът да стане негоден или да се счупи, както и че изпращат от три години без да е имало проблем.
При другия търговец правим запитване за конкретен продукт. Той обаче не е наличен и ни предлагат две алтернативи. Пратката пристига два дни след поръчката.
И двата получени продукта са с листовка на турски език. Картонените им опаковки са сходни, но флаконите вътре са съвсем различни. Макар че и двата претендират да са на една и съща мрака, разрешена за употреба у нас, но под друго търговско име.
Предоставяме ги на Агенцията по лекарствата, които ги предават на производителя.
„Лекарствата с ботулинов токсин са по лекарско предписание и нормативната уредба в България не разрешава да се извършва онлайн търговия с тях. Към всеки лекарствен продукт има специфични изисквания при съхранението. За тези продукти е нужно съхранение от 2 до 8 градуса. Дори лекарствен продукт, който е в легалната мрежа, да е обект на търговия онлайн – няма гаранция, че той е съхраняван спрямо изискванията“, обяснява директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов.
ИАЛ и МВР работят съвместно по подобни обяви. Често обаче е трудно да се открие кой стои зад тях.
„Към момента това са административни нарушения. През последните години има дискусии за „Медик Крайм“ – конвенцията, при която такъв тип деяния са инкриминирани, т.е. дейности, които са незаконни. Ако бъде ратифицирана конвенцията, те ще са престъпления, а не административни нарушения, както в момента“, добавя Кирилов.
Първоначалният анализ на визията и серийните номера на продукта показва, че единият от тях е фалшив – в системата на компанията няма информация за него. Вторият флакон е продукт на съответната марка, предвидени за турския пазар. Но от тази партида в миналото са идентифицирани фалшификати. От компанията информират, че ще проведат собствено разследване и анализ.
А опасни практики има не само у нас. Случаи на ботулизъм след употреба на продукти с неизяснен произход има още в САЩ и в редица европейски държави – в повечето от тях при пациенти, преминали процедура с ботулинов токсин в Турция.
„Преди години имаше и смъртен случай от ботулинов токсин в Америка. Компаниите, които разпространяват ботулинов токсин в България, често алармират и ни предупреждават за такива фалшификати, които изглеждат почти идентично с тези, които са регистрирали. Много опасно е и купуването от пациенти – имам случай, в който пациент носи продукти, които твърди, че е закупил от лекар“, казва д-р Катя Паскова.
Усложнения може има и при работата с хиалуронови филъри – една от разпространените процедури, предлагаща се нерегламентирано извън лекарските кабинети.
„Най-тежкото описано усложнение е ослепяване. За щастие в България нямаме такива случаи“, казва д-р Паскова.
„Бързото справяне с проблема, което е жизненоважно да се случи за няколко дни, отнема 4-5 дни. Но след това има отоци, които остават, които изискват по-продължителна намеса“, добавя д-р Трендафилова.
Въпреки острата реакция и проверките след случая с пострадалите жени от т.нар. Dr. Goodz, практиката, оказва се, продължава. Успяваме да си запазим час за поставяне на хиалуронов филър в устните в Пловдив, при жена, която онлайн се представя за козметолог с медицинско образование. Салонът отваря специално за нашия час.
Жената твърди, че продуктите, с които работи, са оригинални - единият е на цена 300 лева, а другият – 250 лв. Питаме я за образованието ѝ. Дамата почти не говори български, затова се налага да използваме превод с онлайн приложение. На него тя изписва, че е помощник-лекар или лекарски асистент.
„Хора, които са придобили своето образование в чужбина, не могат просто да дойдат в България и да отворят един козметичен салон или да разкрият лечебно заведение и да започнат да работят. Редът, особено за медицински специалисти, е строг. Те трябва да докажат, че владеят български език на определено ниво, да представят документи и да положат съответните изпити“, обяснява адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.
„Защо го правят и защо се чувстват безнаказани –мога само да гадая. Но ако контролът се упражнява и наказанието е неизбежно, както ние, юристите, обичаме да казваме – смятаме, че ще бъдат единици такива практики“, добавя тя.
Според здравното министерство инжектирането на ботулинов токсин и филъри попадат в областта на пластични-възстановителната и естетична хирургия. Но адвокат Шаркова казва, че разписаното не е достатъчно ясно.
„В стандарта по пластично-възстановителна хирургия, например, е посочено, че филъри и ботокс могат да бъдат поставят от пластично-възстановителни хирурзи, но и от други хирургични специалности в съответната анатомична област. Стандартът обаче не дефинира кои са тези специалности. Съществуват спорове дали денталните лекари могат да поставят филъри и къде и защо, дали анестезиолозите могат да поставят филъри“, посочва Мария Шаркова.
И още – тези дейности не могат да се осъществяват в салони за красота и други места, различни от медицински амбулатории.
„Проблемът беше очакван за нас – въпросът не беше дали, а кога ще пострадат хора. След тези 12 случая на пострадали жени, изведнъж органите се активираха и се оказа, че можело да се проверява, могат включително да изземват лекарствени продукти. Нещо, което нито веднъж, във връзка с нашите сигнали не беше направено. Този битпазар на естетични процедури съществува много време и се разраства до плашещи размери. И част от проблема неглижирането от страна на властите на тази липсваща или неясна регулация. В мътна вода лесно се лови риба“, отбелязва адвокат Шаркова.
Специалистите настояват за промени и ясна регламентация кой какви процедури може да извършва.
„В различните социални мрежи много хора, които се представят за медицински лица, организират курсове, представят работата си най-нагло и безпардонно какви устни правят, дори водят обучения, които не са легализирани, и дори взимат пари за това. Ние не си позволяваме да го правим“, посочва д-р Стиляна Трендафилова.
От Медицинския надзор казват, че през миналата година сигналите са се увеличили и че извършват проверки, които са в тяхната компетенция. Но признават - има текстове, които се нуждаят от прецизиране, защото пропуските ограничават дейността им.
„Текстовете не отговарят на съвременните изисквания, като много от тях са неприложими и утежняват естеството на работа. Отделно от това са налице и множество разпоредби и изисквания, регламентирани с нормативен акт, които са неясни или противоречиви. В тази връзка ще бъде направен детайлен анализ и ще бъде бъдат предоставени конкретни предложения“, добавят те.
Собствениците на козметични салони, които допускат в тях да се извършват медицински дейности, каквито са поставянето на ботокс или филъри, подлежат на санкции. А за хора, които извършват медицински дейност, без са квалифицирани за това, в закона за здравето са предвидени само парични санкции, посочват от здравното министерство.
В наказателния кодекс обаче има предвидени наказания за хора, които упражняват професии, за които нямат правоспособност.
„Доколкото въпросното лице не притежава медицинско образование, а се представя за лекар и извършва медицински дейности, считам, че органите на прокуратурата са тези, които следва предприемат действия спрямо т. нар. Dr. Goodz“, посочват от Медицинския надзор.
От прокуратурата все още очакват всички документи по случая с Dr. Goodz, както и свидетелства от пострадали. Очакват се и резултатите от пробите от ботулиновия токсин и другите вещества, които представящата се за лекар е инжектирала на своите жертви.
Все още една от най-тежко пострадалите жени се лекува в „Пирогов“. Много други се възстановяват. А на фона на проверките, сигналите и общественото недоволство, десетки хора без нужната квалификация продължават да продават онлайн красота, без самите те да знаят на каква цена.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK