Над 800 делегати от цялата страна участват на 48-ия конгрес на БСП. На него трябва да бъде избрано новото ръководство на основната опозиционна партия у нас и да се определи политиката за основната цел - спечелването на парламентарните избори догодина.

Кандидатите за лидерския пост бяха 29, но в последния момент Корнелия Нинова и Антон Кутев се отказаха от битката. Като причини изтъкнаха, че не се чувстват достатъчно подготвени и предпочитат да останат в ръководството. Така претендентите останаха 27. Основните обаче са двама - настоящият председател Сергей Станишев и доскорошният президент на България Георги Първанов.

Предварително Станишев определи шансовете си като 10 пъти по-големи от тези на Първанов. Първанов пък обяви, че срещу него се води черна ПИАР кампания на стойност един милион лева. Сред гостите на конгреса са дипломати, синдикалисти, партньори на левицата.

Очакването за предстоящ конфликт се потвърди още сутринта, когато партийното ръководство се нареди на сцената. Мястото на Първанов на президиума така и остана празно. Той е член на ръководството на 48-мия Конгрес, но предпочете да не заеме мястото си на Президиума и е седнал на 11 ред в залата, където са пернишките делегати на конгреса. Пред журналисти той заяви: „Тук ми е много добре – това е пернишката група. Всички сме равни. Ако някои се чувстват по-равни - това е друга тема. По-добре усещам атмосферата, когато съм в залата”.

Атаката към ръководството на левицата обаче пръв поде Румен Петков с прогнозата си за катастрофа в организацията. Той посочи провала на вота за АЕЦ „Белене”. Янаки Стоилов обвини ръководството, че се опитва да бъде хем с народа, хем с олигархията и настоя за радикална лява реформа. Станишев не реагира на критиките.

"Искрено се ядосвам, че в БСП през последните месеци пилеем енергия във вътрешни надпревари и дори кавги", каза Станишев. В доклада си бившият премиер атакува основно сегашното управление.

„Дългата ръка на ГЕРБ” се намеси и при БСП

"ГЕРБ, с прякото участие на Бойко Борисов и Цветан Цветанов, опитват да зададат посоката и тона на нашия Конгрес", заяви Станишев. Според него намесата на ГЕРБ се отнасяла до "измислени или раздути скандали".

В тази връзка представител на младежката организация на БСП заяви пред bTV, че скандалът, който избухна в Сливен, е бил известен на ръководството на партията от три седмици насам.

Снимка: Ладислав Цветков

"Държавата е блокирана, администрацията е блокирана", продължи Станишев.

"ГЕРБ са като скакалци - откъдето минат, трева не расте"

"Изхарчиха резерва, взеха нови заеми за 2 милиарда лева, сега готвят нови заеми, и е възможно сметката за всички разходи от мандата на ГЕРБ да възлезе на минус 8 - 9 милиарда лева", продължи кандидатът за пореден мандат на чело на левицата.

Ако победим Борисов, побеждаваме ГЕРБ, но това е илюзия

"Управляващите са обединени от силен мотив – властта и икономическият интерес", продължи речта си пред делегатите Сергей Станишев. Той обаче е убеден, че може да победи ГЕРБ "на техен терен, в лидерска битка".

Станишев определи управляващите като много силен противник, който печели избори благодарение на "организираната полицейска машина на Цветанов”.

"Идва краят на ГЕРБ, да върнем държавата на хората"

"Нашите съпартийци и симпатизанти с напрегнат дъх наблюдават дали ще се изпокараме грозно и ще се разединим на този конгрес. Обезверените българи очакват да видят дали ще имаме волята да се опълчим на властта, която ги разочарова", смята Станишев. Той призова левицата да се обедини, за да може да предложи ясна алтернатива, защото иначе "разочарованието от традиционните десни партии ще отиде при други".

"БСП може да спечели изборите, но има няколко условия. Първо, воля за победа и единство на партията, второ, платформа за радикален завой в политиката, трето, екип и организация, четвърто – адекватна коалиционна политика. Пето – ясни и изпълними предизборни ангажименти. Шесто – честни избори. Ако не демонстрираме воля за победа, всичко останало, дори да го надхвърлим, няма да ни достигне за победа".

БСП ще обучат 20 000 привърженици за СИК

Станишев допусна провеждането на извънредни парламентарни избори, предизвикани от ГЕРБ.

"След Конгреса трябва да изградим постоянно действащ изборен щаб и областни щабове. През обучение трябва да минат поне 20 000 души, истинска армия от активисти, застъпници в секциите и представители”, заяви Станишев.

Думите за разцепление са манипулации

"Забравете думата разцепление, когато става дума за БСП", заяви пред журналисти Георги Първанов. Според него това са манипулации.

"Конгресът ще бъде интересен, ще бъде сблъсък на идеи, на позиции. Разцепление няма да има. Аз предлагам битка за идеи, затова съм дал и своите позиции и предложения и по партийните реформи, и по онова, което трябва да съдържат управленските проекти. Оттам нататък всичко зависи от Конгреса".

Претендентът за лидерското място в столетницата коментира, че няма различия със Станишев за оценката на управлението на ГЕРБ.

"Вие запушвате партията, другарю председател"

Години наред вие не давате добавена стойност към резултатите и доверието на БСП. Със съжаление и със завист гледам как от 2009 г. Бойко Борисов тегли като локомотив ГЕРБ”, каза Първанов по време на Конгреса. Според него, левицата има своя шанс, ако заложи на автентичен, силен лидер.

"Аз не чух в политическия доклад думата "победа” – може би не съм бил внимателен. Но дори да я има, за мен това не е достатъчно. Аз не чух понятието, призива „победа” и на първомайския митинг. Много важно е ние ясно и точно да определим идеите и вижданията си за силно убедително кадърно управление.

„Хайде да се събудим, както каза председателят”

каза Първанов и призова социалистите да погледнат проблемите в тяхната истинска същност и дълбочина, „защото Конгресът отминава”.

„След малко ще гласуваме, ще се преброим. Имам опасението, че на сутринта ще останем твърде малко пред залата, както често се е случвало и по мое време”, каза Първанов.  И добави, че е очаквал конгресът да отговори на въпроса как печелят - не символична и морална, а реална победа на предстоящите избори за Народно събрание.

Първанов оспори определенията на Националния съвет на БСП за резултати от последните избори като морална победа и добро постижение.

"Първо бих оспорил най-вече морална победа, защото 3 години виждам как ние търпим тежки поражения в резултат на случилото се от 2009 г. насам. Ако ние сме съгласни с тази оценка – каква е нашата цел оттук до изборите 2013 г. не можах да разбера от политическия доклад”, заяви Първанов.

Промяна плюс единство прави сила и перспектива за БСП

Доскорошният президент определи подписката за АЕЦ "Белене" като национална кауза и "шанс, какъвто опозицията няма да има в следващите месеци и години".

Ние реагирахме мудно, не успяхме да придадем широк обществен характер на тази подписка и тук си говорим за подписка и референдум като за нещо партийно, каза Първанов. Според него това е бил тест за организационни качества. По-лошото е, че изтървахме момента да станем притегателен център на всички, които искат да имат друго управление, смята той. Неговата формула за победата на БСП минава през бърза и радикална промяна, през реалното единодействие, разбирано не като единомислие.

"Всички сме така – когато се изработи и приеме решението, заставаме в единен строй, без значение кой е генералът. Промяна плюс единство прави сила и перспектива за БСП”, добави Първанов.

Случай като този в Сливен се лепва върху всички

коментира още претендентът за лидерското място в БСП и заяви, че не може да си представи, че лидерът ще се скрие зад масата честни морални социалисти. По думите му - лидерът е този, който формира голямото, силното, който води.

По-рано Станишев обвини ГЕРБ за последните скандали около БСП като този с Мартин Славов от Сливен.

Тази сутрин автомобилът на Славов осъмна напръскан с черен спрей и със срязани гумите. Славов се прочу от записа, който го уличава, че е поискал сто хиляди лева, за да се оттегли от кметските избори.

"Това са хора на местно ниво и не на последно място подозирам дясната ръка на Сергей Станишев - Асен Димитров, и лявата ръка Красимир Янков като организатори на тази група", каза Мартин Славов.

Така Мартин Славов не успя да дойде на червения конгрес, откъдето го призоваха да напусне ръководството на партията.