Брюксел одобри териториалните планове на България и отпуска на страната ни 1 милиард и 200 милиона евро от Фонда за справедлив преход за областите Стара Загора, Кюстендил и Перник.
Как се стигна до този резултат и за какво трябва да послужат парите?
Според източници на bTV до последния момент не е било сигурно, че ще получим парите. Причината - липса на достатъчно аргументи в териториалните ни планове, които да отговарят на екологичните цели на ЕС.
След редактиране Брюксел ни дава 1 милиард и 200 милиона евро, за да ни помогне за спирането на въглищата и за намаляване на въглеродните емисии.
С тези пари трябва да се осигури преквалификацията на над 15 хиляди работници от въглищните централи. Ще се изградят и мощности за възобновяеми енергийни източници. С парите трябва да се подпомогнат и енергийно бедните домакинства. Тези разходи са били неизбежни в идните години и добрата новина за нас сега е, че се покриват с европейски пари.
Пламен Георгиев и Александър Цветанов са сред хилядите, притеснени за бъдещето на сектора. Новината, че първите средства за развитие на регионите са одобрени не ги успокоява и казват, че вероятно средствата няма да стигнат до тях.
Според премиерът това е чудесна новина за хората от тези региони.
„Ако се бяхме забавили със седмица, щяха да изчезнат 100 млн. евро, както изчезнаха миналата година. Това е чудесна новина за хората в тези региони. Тези планове съответстват напълно на това, което сме договаряли и със синдикатите. Напълно съответстват и на споразумението, което сключихме с тях, със седемте точки, потвърдени от Народното събрание. Отпушихме процеса за влизане на инвестиции в тези региони", обясни Николай Денков.
Очаква се средствата от фонда да бъдат инвестирани в нови технологии, кариерно развитие и енергийно ефективно оборудване за бизнеса.
В програмата за развитие на регионите е заложено и картографиране на уменията на работниците, което ще покаже в каква друга сфера могат да се преквалифицират.
„Аз не знам какво могат да специализират. IT специалисти едва ли ще станат. Всеки се притеснява. Не че ще умрем от глад и животът приключва, но тъжно говори за нашата страна“, каза Пламен Георгиев.