Да покориш света със стихове - за първи път български автор спечели най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli.
„Още не мога да повярвам, че аз спечелих голямата награда. Това признание ме накара да се почувствам видяна и горда от себе си. Надявам се в бъдеще да издам и собствена стихосбирка“, сподели 19-годишната поетеса Божана Славкова пред bTV.
Божана Славкова обясни, че винаги е знаела, че иска да разказва истории. С времето изгражда собствен стил в поезията, а редакцията е важна част от творческия процес, за да може „всичко да бъде максимално изчистено“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Дървото с некролозите“ - с това стихотворение младата поетеса от Плевен успява да впечатли журито на конкурса.
Зад вдъхновението на самото стихотворението стоят реални събития.
„Бях в едно село и там имаше точно такова дърво с некролози. Това се запечата в мен. Тогава се намирах и в трудна емоционална ситуация. Баща ми бе приет в болница в кома, но за съжаление не успя да излезе. Искам хората да знаят, че част от него е послужила за вдъхновение в стихотворението“, каза тя.
Престижният конкурс Mili Dueli се провежда от 2012 г. по идея на босненеца Нермин Делич, който го създава, докато е още 17-годишен. Целта е да се насърчат мирът и толерантността по света чрез силата на стиховете.
Заедно със своето произведение Божана създава и поетичен филм, който получава най-много точки именно от Делич.
В тазгодишното издание участваха 711 автори от 104 страни. Българските поети Георги Гаврилов и Даяна Чобанова също достигнаха сред финалните 50.
Божана Славкова е възпитаничка на НУМСИ “Проф. Панчо Владигеров” в Бургас, а изкуството е постоянна част от живота й. Както поезията, така и киното, визуалните изкуства и театърът са нейна страст:
„Навсякъде търся разнообразие. Това важи както за изкуството, така и за мен самата“.
Сега Божана работи в организацията Грийнпийс България и помага за развитието на младежкото пространство “Магнит”.
В началото на месец май тя ще представи и авторска арт инсталация в Бургас на тема “Форма на свобода”. Изложбата ще включва лични предмети на поетесата, събрани по време на тригодишното ѝ пътуване през 18 европейски държави.
По темата работи стажант-репортерът Дара Сапунджиева.