Преговорите за Закона за горите започват отначало. Министър-председателят Бойко Борисов е поставил условие спорещите страни да постигнат до консенсус по всички въпроси, преди законът да бъде гласуван.

"Правете каквито искате митинги - не искам да ме обвиняват в лобизъм." Това заяви премиерът на среща със спорещите страни.

Стана ясно също, че ГЕРБ ще подкрепи ветото на президента и целият закон ще бъде прегласуван наново. „С налагането на ветото дадох шанс както на едната, така и на другата страна вместо да блокират пътищата на България - да се съберат заедно в парламента и да намерят решението,” заяви Росен Плевнелиев.

Премиерът за втори път беше домакин на среща на спорещите страни.

Препъни камък е въпросът как да се строят ски писти в планината

След като в петък стана ясно, че има общо съгласие по три от четирите спорни точки, днес след среща между Бойко Борисов, земеделския министър Мирослав Найденов и природозащитници стана ясно, че пълно единомислие липсва.

Отношенията между двете страни продължават да са с „хладка температура” заради спорната точка в закона, свързана с промяната на предназначението на земи от горския фонд, обясни Филип Цанов от „Природата за хората и регионите”. По време на разговорите еколозите са се съгласили земята, предвидена за строеж на ски съоръжения, да остава държавна собственост, но са поискали да се въведе административна такса за „временна” смяна на предназначението. Така инвеститорът ще трябва да заплаща и такса за отстъпено право на строеж, което ще се учредява след конкурс.

На днешната среща Бойко Борисов се е възмутил от политическия подтекст в протестите

Според него няма аргументи той да бъде наречен диктатор от хората, които са участвали в ограбването на държавата - кръгът "Агнешки главички" и монополистите в добива на каолин.

Пред участниците в срещата премиерът е възмутен и от определението, че партията му е лобистка. Според него обвиненията идват от бившата комунистическа номенклатура, олигарси и агенти на ДС.

Борисов обяснява, че

от шефа на ски федерацията Цеко Минев получил само една шапка

а в нуждата от нови ски-съоръжения се е убедил сам - като е видял опашките от туристи. Премиерът изразява тревога, че с прорестите се спира поредният проект, който би могъл да донесе приходи.

След срещата думите на Борисов, които включвали „остро изказване срещу монополите” бяха предадени от Цанов: „Той каза, че не дава на никой да петни името му, че има отношения или че защитава интересите на олигарсите в какъвто и да било сектор. Категорично каза - защо вие не казвате на обществеността, че единствено при нашето правителство горският фонд се е увеличил с десет процента, по данни на Евростат. Че имаме най-добре съхранена територия, че той е бил най-ангажиран с опазването на околна среда, местил е блатни кокичета, правил е прегради за птички по магистралите, трасета за животни. Заяви, че автомагистрала „Струма” в Кресненското дефиле, заради това, че ще има три тунела, за да се опази биоразнообразието, са й одобрени проекти от Брюксел за 1 милиард евро. Даде пример, че положението на Витоша е трагично - разрушени сгради, опоскани постройки, няма къде да изпиеш едно кафе. Че другите страни правят инвестиции, развиват този сектор от туризма, само ние не го правим”.

След като в неделя Борисов заяви позиция, че докато не бъде постигнат 100 процента консенсус по тази тема, няма да даде на депутатите от ГЕРБ да вкарат отново закона, днес по думите на Филип Цанов е преповторил намеренията си. Природозащитниците получили гаранция и от земеделския министър, че държавата няма да допусне приватизация на горския фонд.

В управляващата партия се вслушаха в думите на Борисов. Председателят на парламентарната земеделска комисия Десислава Танева обяви, че

ГЕРБ ще гласува „за” президентското вето върху Закона за горите

и текстовете ще се върнат на първо четене в комисия. „Докато не се постигне консенсус между всички заинтересовани страни, този закон няма да бъде гласуван”, преповтори ултиматума на премиера Танева.

Днешният диалог по темата приключил с обещание да продължи във вторник в Министерството на земеделието и храните.

Снимка: Константин Караджов
Снимка: Константин Караджов

Оказа се, че за затоплянето на отношенията между двете страни е работил и президентът – с наложеното в събота вето върху закона. „Дадох шанс както на едната, така и на другата страна вместо да блокират пътищата на България, да се съберат заедно в парламента и да намерят заедно решението”, заяви държавният глава в коментар извън срещата и извън посочените в прессъобщението мотиви за взетото решение.

„Прозрачен” както винаги, президентът каза още, че ще бъде на страната на регионите и е категорично „за” ски туризма, сноуборда и всички, които по екологичен начин могат да използват природните дадености. Откри обаче лека сянка в реализацията на намеренията на кабинета: „Уважавам и подкрепям решението на Министерски съвет – със Закона за горите да вкара ред, но това стана в дефицит на информация за обществото”.