Разделилият се предсрочно с държавното обвинение главен прокурор Борис Велчев се оцени като „романтик”, който е направил ръководената от него през последните седем години институция повече от прозрачна.

"Новият главен прокурор трябва да е човек, който да познава проблемите на системата и аз най-комфортно бих се чувствал, ако той е прокурор", коментира Велчев в понеделник пред БНР.

Борис Велчев бе „външно” за прокуратурата лице. Той пое тежкото наследство на Николай Филчев, идвайки от научните среди и в качеството си на съветник на президента Първанов. Главният обвинител на републиката напусна предсрочно, за да се влее в редиците на КС от квотата на президента Плевнелиев. Утре кадровият орган на съдебната система ВСС трябва да посочи временно изпълняващия длъжността главен прокурор до избирането на нов.

"Винаги когато се сменя ръководителят на голямо ведомство, следващият се смята за длъжен да започне от началото", каза Велчев в отговор на въпрос дали очаква наследникът му да направи ревизия на изминалия мандат.
"Имал съм различни гледни точки през годините, в началото ми се струваше по-лесно и това е основната причина да настоявам следващият главен прокурор да няма моето романтично отношение", обясни Велчев с надеждата, че ще има и висока степен на приемственост.

Той обаче е убеден, че който и да е следващият главен прокурор, непременно ще го свързват с някого. „Който и да бъде избран, винаги ще има една група медии, които ще го свързват с някого. Това е българска традиция, по-важно е той да си гледа работата”, смята Велчев, който преди седем години бе посочен като „човек на Първанов”, но не от група, а от болшинството медии.

"Че шумът в медиите, че огромният медиен интерес, че непрекъснатото "разкритие" на разни нови факти и непрекъснатото даване на трибуна на обвиняеми лица ни пречи - няма съмнение", коментира Велчев. Няма съмнение и че говоренето на прокурор също пречи, продължи той.

Сигурно е имало и случаи, когато коментарите на министрите на вътрешните работи през години са ни пречили, имало е случаи, когато коментарите и на други представители на МВР са ни пречили, и случаи, в които медиите изкуствено са раздухвали някой проблем, заяви още Велчев.

"Големите силни, могъщи организирани престъпни групи в България, които съществуваха преди десетина години и които се занимаваха с рекет, наркотрафик, контрабанда вече ги няма. Малка част от техните лидери са осъдени с влязла в сила присъда. Другата част е в момента в съда и очакват присъдите си на различни инстанции. Трета част са само обвиняеми. Четвърта част избягаха, не ги знаем къде са. Групите ги няма и аз мисля, че това е добър резултат", заяви Велчев.