Главният прокурор Борис Велчев, от чийто мандат остават броени дни, обяви в четвъртък, че много от резонните въпроси към кандидатите за членове на следващия Висш съдебен съвет, издигнати от парламента, не са били зададени по време на изслушването в пленарната зала.

Според първият обвинител в държавата е имало и много въпроси, които „бяха и малко проформа”.

„Трябва ли да се гарантира независимостта на съдебната власт? Е, искам да видя този човек, който ще каже, че не трябва”, добави с достатъчна доза ирония Велчев преди редовното заседание на ВСС.

Първото по рода си публично изслушване на 17-те номинирани кандидати от парламента протече бавно, скучно и безлично. Още в началото му шефката на правната комисията Искра Фидосова (ГЕРБ) не допусна никакви въпроси от личен характер. Така над 70 конкретни питания, внесени в парламента от четири специализирани неправителствени организации, останаха незададени. Без отговор останаха и общите въпроси на същите организации.

Според Велчев предстои да ясно дали от провеждането изслушването в Народното събрание изобщо е имало смисъл и независимо от представените концепции, депутатите ще изберат 11-те бъдещи членове на ВСС на партиен принцип.

„Ако е било проформа, то означава, че няма значение кой, как се е представил. Ако сега се съобразят народните представители с представянето на колегите и изберат наистина тези, които бяха най-убедителни, независимо от това коя политическа сила ги е представила, значи е имало смисъл изслушването”, философски обясни Велчев.

Според главния прокурор сред кандидатите е имало много подготвени юристи, които са представили задълбочени концепции, но е имало и такива, които „бяха решили да използват някои по-скоро модерни словосъчетания – прозрачност, публичност, участие на неправителствени организации и ги използваха малко по-често отколкото беше оправдано”.