В надпревара с „Омикрон“ държавата с паричен стимул за имунизиране в епидемията. Мярката обяви премиерът Кирил Петков. Целта – „България да не е COVID гето“.
Догодина 75 лева еднократно ще получат пенсионерите, които се ваксинират или които вече са ваксинирани.
Прогнозите са в средата на януари Европа да бъде връхлетяна от нова COVID вълна, предизвикана от варианта “Омикрон”.
Неимунизираните ще получават парите след поставяне на първата доза.
Ваксинираните възрастни с две дози ще вземат 75 лева, ако поставят и бустерна.
Добавка ще има и за пенсионерите, които вече са с подсилваща игла.
Парите ще бъдат платени със следващата пенсия.
Единният информационен портал показва, че до момента българите със завършен курс на ваксинация са под 1 900 000 или малко над 27%.
А картата, която изготвя екип на bTV Новините по данни на портала, показва, че най-голям процент имунизирани са в столицата, а най-малък в област Монтана.
Мярката за финансовата помощ за ваксинация ще действа от януари до юни догодина. Правителството иска в следващите месеци да бъдат ваксинирани 300 хиляди пенсионери, за да може здравната система по-лесно да посрещне следващата COVID вълна, вероятно през януари.
“Това е доброволна мярка. Всеки има отговорност за здравето си. От индивидуалните решения на всеки един от нас зависи дали в следващите месеци пак ще имаме препълнени болници, дали държавният бюджет ще изхарчва ужасно много пари в лечение, дали нашите деца ще могат да учат свободно”, каза премиерът Кирил Петков.
За добавката са заделени 100 милиона лева, ако е нужно с бюджета за догодина ще се отпуснат още.
„Механизмът чисто технически е взаимодействие между НОИ и здравното министерство, така че всички пенсионери, които са ваксинирани и са регистрирани, да получат парите през НОИ“, заяви Асен Василев, министър на финансите.
А преди да обяви инициативата на правителството премиерът влезе в ролята на журналист и сам интервюира вирусологът проф. Радка Аргирова. Тя предупреди, че сраната ни може да се превърне в COVID гето заради ниския процент ваксинирани.
“Към края на април-май месец в страните с високо ваксинационно покритие ще затихне тази масова психоза от COVID. България, не искам да го казвам, може да стане COVID гето при това положение. Никак не ми се ще да го видя това нещо. Никой няма да иска да дойде тук - нито на екскурзия, нито бизнес“, обясни Аргирова.
"Последното нещо, което искам да закачат към името на България е да бъде COVID дестинация", заяви премиерът.
Възрастните не трябва да подават документи, за да вземат добавката. Информацията за ваксинирането ще стигне до НОИ чрез личните лекари
Правителството предвижда да проведе и мащабна кампания с която на обществото да се представи информация от сериозни и авторитетни източници.