Има правила за действията в критични ситуации в училищата, но не са актуализирани с години. Директори твърдят, че нямат официални разпореждания какво трябва да се направи в кризисни ситуации.
„Сутринта си направих експеримент и попитах изкуствения интелект какво трябва за се направи. Указанията са - евакуирате учениците и слушате и изпълнявате стриктно указанията на полицията и на службите, отговорни за това“, сподели директорът на 51 училище в София Асен Александров.
Миа Марчева от IV клас на столично училище остана последна в двора след днешната заплаха за бомба. Оказва се, че всяка година тя и съучениците ѝ се обучават какво да правят при бедствия и аварии.
Освен Миа, средно по 120 деца на ден минават на подобно обучение в столичната дирекция за Аварийна помощ и превенция.
„Уведомяването на родителите става първо по начин, по който да се запази спокойствие от учителя, който трябва да ги уведоми. Тяхната работа е не да се обаждаме на родителите, а да гарантираме здравето и живота на децата с това да евакуираме децата на безопасно място в двора на училището“, коментира Красимир Димитров, директор на „Аварийна помощ и превенция“ към Столичната община.
В по-малките градове обаче това не се случва. Служебният министър на вътрешните работи заяви, че протоколът за действия в такива ситуации трябва да се актуализира.