Нови правила в здравеопазването. От 1 януари болниците ще се отчитат всекидневно на Касата и ще могат да лекуват определен брой пациенти от едно заболяване. От 2013-а НЗОК започва да плаща за медицински дейности, за които досега плащаше министерството.

Бюджетът на Здравната каса е малко по-голям в сравнение с изтичащата година. Но догодина Касата ще започне да плаща за ваксините, ин витро процедурите и интензивните грижи. От лекарския съюз прогнозират, че парите няма да стигнат и скоро ще се наложи увеличение на здравната вноска. Лекарите възразиха и срещу друга промяна - определяне на точен брой на клиничните пътеки във всяко лечебно заведение.

Преди два месеца в Оряхово се случи почти невъзможното - фалиралата местна болница беше преобразувана във филиал на врачанската. Има две отделения - вътрешно и детско. На този етап работят само с по две пътеки, по които от Нова година ще лекуват определен брой пациенти.

„Аз много пъти съм си мислила може ли нещо да се планува специално в здравеопазването, все едно да кажа - Ти ще бъдеш болен от това, ти от това, ти от това... То така не става, той болният си идва с болестта, аз не мога да му я програмирам”, казва д-р Ирен Стефанова.

В големите градове, където изборът е по-голям, и пациентите, и лекарите са по-спокойни. Според директора на Втора градска болница в София и действащите до момента общи бюджети на лечебните заведения се определят от преминалите болни.

„По същество няма нищо да се промени. Въвежда се един нов регламент за ежедневно отчитане на постъпили и преминали болни, което лично според мен се прави, за да може да се контролират фалшивите, неистински хоспитализации”, коментира д-р Красимир Пандев.

От Българския лекарски съюз обаче прогнозират трусове. „Когато дойде 101-вият пациент какво ще стане? Ще станат листите на чакащите. Или другото, което става е, че лекарите и медицинският персонал работи без да получава пари”, смята д-р Юлиан Йорданов.

От Касата коментираха, че по-добрият контрол ще доведе до по-добро планиране на разходите и нуждите.

От първи март догодина вероятно ще бъде пуснато и електронното здравно досие. Всеки пациент ще има персонален код и ще може да влезе в досието си. В него лекарят ще попълва всички услуги и медикаменти, които пациентът е получил. Няма да се изисква електронен подпис, тъй като това би ограничило достъпа на голяма част от пациентите.