Болни чакат месеци за държавно финансиране, за да се лекуват зад граница, алармират пациенти. Техни организации упрекват Комисията за лечение в чужбина, че бави решенията си необосновано дълго.

Галина е на 30 г. и има диабет от дете. Впослествие получава бъбречна недостатъчност и губи зрението си. Преди 5 години се записва в листата на чакащите за трансплантация на бъбрек.

Никой не й казва, че заради диабета има нужда от комбинирана трансплантация на бъбрек и панкреас, каквато не се прави в България. Разбира това след 2 години чакане. Тогава кандидатсва във Фонда за трансплантации в чуижбина. След като чака още една година, разбира, че фондът е закрит и подава документи в Комисията за лечение в чужбина. Датата е 2-ри юли миналата година. Оттогава отговор няма.

„Чувствам се безпомощна. Всеки един ден за мен е от значение. Всеки един ден умира някой на хемодиализа и аз се чувствам просто безпомощна. Не знам до кога ще живея”, описва безиходицата Галина Конарова.

Според правилата, отговорът не трябва да се бави повече от месец. Пациентски организации обаче твърдят, че комисията протака.

„След това се връщат въпроси от рода на ""Може ли първо да направим трансплантация на бъбрек, а после на панкреас или обратното?", което е нечовешко”, заяви Иван Димитров от Федерация "Български пациентски форум.

В писмен отговор до bTV от Комисията посочиха, че Галина принципно е одобрена за лечение в чужбина. Изпратили са запитвания до европейски болници, без да се уточнява кои и кога. Нито една не е отговорила. В съобщението се казва още, че Комисията не е длъжна да уведомява пациентката за развитиетито на процеса, а само за крайния резултат