Стопаните вече търпят огромни загуби заради заразата от „син език”, защото не могат да реализират произведеното. Епидемията се отразява и на цените на агнешкото месо и овчето мляко. В момента килограм агнешко се търгува от производителите между 12-15 лева, а изкупната цена на литър овче мляко е 1,25-1,60 лв. Цените са без ДДС.
Болестта „син език” бърка и в джоба на търговците. Три пъти по-малко агнешко са продали през последния месец в един от месарските магазини на Женския пазар в столицата. „Нормално след като има тая болест по животните, има отлив. Тя не е опасна, но хората ги е страх”, коментира транжорът в магазина Николай Найденов.
При млекопроизводителите и преработвателите кампанията за изкупуване на овчето мляко е провалена. „Все още при една нормална кампания до 15 септември се изкупуваше овчето мляко”, обясни Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите.
Болестта „син език” не е пожалила и стадото на Неждин Мехмед от шуменското село Риш. От 370 овце той е загубил 20 и още 20 са болни в момента. „Около 7 000 лева сме загуба, имаме от млякото, пък от месото, намалиха търговците цена, от между 240 - 250 лева на 80 лева ми предлагат търговска цена”, оплака се овцевъдът.
От Агенцията по безопасност на храните са командировали допълнително ветеринарни специалисти в най-пострадалите от „син език” райони. Консумацията на мляко и месо от болни животни не е опасна за здравето, но те не се допускат до търговската мрежа.
„Тези животни отиват за обезвреждане в екарисаж, те не могат да влязат в хранителната верига на човека”, увери д-р Илиан Бойковски от Дирекция „Здравеопазване на животните" в БАБХ.
Ваксинирането на здрави животни ще започне след зимния сезон, когато огнищата би трябвало да са намалели, тъй като вирусът не издържа на студено.