„За съжаление вирусът мутира и няма общо правило, по което да се действа“, заяви премиерът Бойко Борисов по време на срещата с лидерите на държавите членки в ЕС.

„Много тревожни са информациите, които моите колеги споделиха – огромен брой заразени, огромен брой смъртни случаи, претоварена медицинска система, огромни външни дългове и спад на БВП на водещите държави членки“, казва още премиерът, сочи прессъобщение от правителствената служба.

По думите му след здравната криза ще бъдем изправени пред много тежка финансова и икономическа криза.

По отношение на България пермиерът изрази увереност, че е правилен настоящият подход с мобилизация на обществото, с дистанция, с взимане на мерки, като изтъкна, че у нас те са изключително либерални в сравнение с останалите държави.

Пред колегите си, Борисов акцентира, че ваксинационният план на страната ни се осъществява по най-разумния и балансиран начин.

До март 2021 г. членките на ЕС трябва да определят цели за ваксиниране на минимум 80% от здравните специалисти и социалните работници, както и на 70% от възрастното население над 80 г. до края на лятото.

„Спешно трябва да се увеличи геномното сенквениране – до 5-10% от позитивните резултати от тестове. И тук ЕК може да помага, но и ние имаме този експертен потенциал“, добави още Борисов.

Премиерът каза още, че България е готова и с дигитален паспорт, и със сертификат за ваксинация. „Това много трудно ще стане, защото имаме свободно движение на хора. Да, всяка държава членка сигурно ще приложи някакви механизми за допускане на други граждани, но към момента не мисля, че ще се вземе такова решение“, коментира Борисов.

Еврокомисията има договорености с общо 6 фармацевтични компании за доставка на ваксини срещу коронавируса, но засега одобрение са получили едва две. „Пфайзер“/„Бионтех“ обеща да навакса изоставането още следващата седмица. Заради забавянето Унгария първа от 27-те одобри и поръча руския медикамент „Спутник V”.

„Във Великобритания, в Съединените щати, в Израел и дори в арабски страни като Емирствата и Бахрейн, а също така и в Китай, вече тече масова ваксинация. А в Европейския съюз заради забавянето на процеса все още сме далеч от това“, заяви Гюлаш Гергели.

Преди виртуалния Европейски съвет президентът на Франция призова за търпимост към мерките и разбиране на сложната ситуация с развитието на пандемията. „Тази стратегия предполага рискове и грешки. Казвам това заради френската черта непрекъснато да се търсят грешки. Превърнахме се в нация от 66 милиона прокурори“, коментира Еманюел Макрон.

Евролидерите нямат единно мнение по въпроса за ограничаването на пътуванията и продължителността на карантинните мерки.

Същевременно Нидерландия обяви, че въвежда двоен тест за българи за коронавируса – освен задължителния PCR тест 72 часа преди влизането в кралството, ще се изисква и бърз тест на място, на граничните пунктове в летищата и пристанищата.