Зад освобождаването на олимпийския шампион по борба Гълъбин Боевски по всяка вероятност стои някаква договорка с бразилските съдебни власти. Такова предположение направи в ефира на bTV прокурорът Иван Петров, според когото случаят сега е в ръцете на българските разследващи органи.

„Декретът за експулсиране е под условие да си изтърпи наказанието или да бъде освободен от страна на съдебните власти. Това не може да стане, преди да е влязла в сила присъдата, а Боевски е осъден на втора инстанция, а Върховният федерален съд още не се е произнесъл, дори няма насрочена дата за неговото заседание по случая”, обясни Петров.

„Явно има някаква договорка със съдебните власти, за да влезе в сила декретът за експулсиране и да го освободят. Забележете – не да се прекъсне изпълнението на наказанието, защото то още не е влязло в сила. Той е освободен и експулсиран”, коментира прокурорът.

По думите му, изпълнението на условията по някаква сделка е единственото логично обяснение за шестте месеца между издаването на декрета за освобождаването на Боевски и реалното му освобождаване през октомври.
„Нормално е да се пази тайна, докато се изпълнят условията на уговорката”, коментира Петров.

Топка в ръцете на българските разследващи органи
Иван Петров посочи, че според информация, с която той разполага, в България също е водено досъдебно производство по случая. „Българската прокуратура е длъжна да възобнови това досъдебното производство и да го доведе до край, да излезе с решение и да прецени дали да го даде на съд”, обясни прокурорът.

„Ако наказанието му не е влязло в сила, Гълъбин Боевски не се води осъден. Тогава влиза в сила приложението на чл. 4 от българския Наказателен кодекс – Наказателният кодекс се прилага и за български граждани, извършили престъпление в чужбина. Ако той не се води осъден, тогава в България би трябвало да се води ново наказателно производство срещу него за това престъпление”, коментира прокурорът.

Главният прокурор Сотир Цацаров обаче не коментира бъдещите действия на държавното обвинение по случая „Боевски”. Пред държавната телевизия той призна само, че става дума за „институционална изненада”, и потвърди, че Боевски е свободен.

Елементът на изненадата

Според журналиста Момчил Инджов от вестник „24 часа” не е възможно да не е имало информация за освобождаването на българина. „Бразилската страна твърди, че българското посолство е било осведомено на 5 април – три седмици след публикуването на декрета. Да не забравяме какъв период беше това – тогава се извършваше смяна на правителства”, подчерта той.

Според доц. д-р Николай Радулов, бивш секретар на МВР и експерт по тероризъм, в случая не става дума за съзнателно укрита информация, а за „дефект на раздутата администрация”, където документите лесно потъват в бюрократичните процедури.

Освободен, но не и помилван

Момчил Инджов изтъкна, че Гълъбин Боевски е освободен, но не е помилван. „Президентът на Бразилия няма право да помилва”, обясни журналистът.

„Престъплението е прекалено сериозно, за да бъде пуснат под домашен арест. На 13 март излиза решение за неговото експулсиране, взето от съдебния министър, а на 15 март Върховният федерален съд отказва пускането му под домашен арест. В това обаче няма нищо нередно – двете решения не си противоречат, защото са взети от две различни институции, независими една от друга”, подчерта Инджов.

Той посочи, че има данни за още двама българи, които са били експулсирани от Бразилия съвсем наскоро. „От две години насам Бразилия чисти затворите си от чужденци, осъдени за наркотрафик”, посочи той.