Тази година ще има повече първокласници и по-малко училища. Просветното министерство обмисля спешни мерки и за справяне с кризата с учителите, а в момента младите преподаватели са едва 3%.
Отпечатани учебници, доставени документи, готови класни стаи отчетоха от Министерството на образованието. На 16 септември в училищата ще влязат над 755 хиляди деца, като броят на първокласниците записани до края на август е над 63 хиляди. 17 училища няма да отворят врати, открито е само едно ново в Бобов дол.
Над 1400 училищни ремонта са направени в цялата страна. В 77 учебни заведения работата няма да е приключила и след първия учебен ден. От министерството уверяват, че това няма да попречи на обучението, защото за децата ще бъдат осигурени стаи, в които да започнат първия срок.
По- труден за решаване е проблемът с учителите. В момента в страната има над 127 хиляди преподаватели, но според изчисленията на министерството до 10 години повече от половината от тях ще са в пенсионна възраст.
Учители по английски в малките населени места и преподаватели за децата със специални образователни потребности - в тези области е учителската криза в момента. В основното училище в село Първомайци се търсят четирима души. За работата са кандидатствали 30 учители, като половината от тях попадат в категорията млади.
„ Още като видях обстановката и след разговора с директора бях мотивирана да започна работа тук. Мястото е комуникативно, има транспорт, 20 мин”, коментира Евелинка Дякова. Позитивно настроение има и у директорката. „Мисля да дам шанс на няколко 3-4 млади човека. Тъй като местата не са едно и две. До този момент не са ме разочаровали първите хора, на които гласувах доверие”, коментира пък Павлина Костадинова.
За да се справи с кризата, министерството на образованието подготвя пакет мерки. Обмислят се възможности за специални стипендии, въвеждането на професията стажант-учител за петокурсниците, за да могат да работят и учат едновременно, както и подпомагане при кандидатстване за кредит и търсене на жилище за младите учители.
„ За да мотивираме тези млади хора още при разработването на бюджет 2014-та и при формулата за финансиране на висшите училища се надявам, че ще имаме един коефициент, който ще сложим така, че да осигурим по-висока държавна поръчка в липсващи направления на висшето образование”, заяви образователният министър Анелия Клисарова.
Над 70 млади учители подготвени от неправителствената организация "Заедно в час" започват работа след дни. Според тях за привличане на повече хора като тях е нужно не само увеличаване на заплатите.
„Заплащането хората се интересуват от неща - ще имат ли възможност за професионално развитие, когато работят нещо 2-3-5 години, какво следва след това, ще могат ли да направят следващата стъпка, да се изкачат по някакъв начин в професионалната йерархия, ще имат ли достъп до възможности, възможности да пътуват”, обясни Траян Траянов. В момента едва 3% от учителите в България са под 29-годишна възраст.
Изискванията към частните фирми, които се грижат за сигурността в училищата и детските градини остават същите като през миналата година. “Към тях има малко по-специфични изисквания и това са предимно за това,че те работят с деца. Тези хора трябва да са, от психическа гледна точка, по-издръжливи на стрес, да могат да решават конфликтни ситуации с нормални средства, а не със сила”, посочи Добромир Василев от сектор "Частна охранителна дейност".
От Столичната община вече разширяват мрежата от видеонаблюдение в подлезите, които се намират около учебни заведения. Иначе монтирани камери има в 80% от детските градини и училищата в София.
Преди началото на новата учебна година от министерството отчетоха, че изцяло са отстранени проблемите в 164 училища в страната, но остава да се работи за обезопасяването на спортните съоръжения и площадките в още 182 учебни заведения.