COVID-19 все по-често засяга деца, категорични са педиатрите. Най-малките не са предпазени от тежко протичане на болестта, нито от хоспитализация. Има ли интерес към детската ваксинация в страната?

Велизара е зъболекар и майка на 6-годишно дете. Решава да го ваксинира още в първия ден от ваксинационната кампания.

„Смятам, че това е единственият вариант да го предпазя от вируса и усложненията, които води след себе си“, сподели Велизара.

По информация от Здравното министерство у нас близо 19 000 са напълно ваксинираните от 5 до 17 години. Над 2600 от децата между 12 и 17 години са с първа доза на „Пфайзер“, а близо 19 000 - със завършен ваксинационен курс.

При по-малките от 5 до 11 години 769 са с първа игла, а 15 - с втора.

От началото на пандемията заболелите с COVID-19 деца до 19 години са над 44 000, според официалните данни. Повече от половината от тях са се заразили през последните 4 месеца на миналата година, когато бройката е над 23 000.


„При всеки нов вариант има драматичен скок на дела на децата сред заболелите. Сега ще видим драматичен скок на процента позитивни и хоспитализирани деца и така ще разберем, че е „Омикрон“, каза математикът  д-р Лъчезар Томов.

Над 1300 са хоспитализираните лица под 19-годишна възраст за последните 4 месеца, а 23 са децата загубили битката с COVID-19 от началото на пандемията.

Д-р Симов е началник на педиатричното отделение в Трета градска болница, където приемат непълнолетни с тежък пост-COVID синдром, изискващ продължително болнично лечение. Последствията засягат всички органи.

„Обриви, неясно температурно състояние, изразена възпалителна активност, засягане на сърце, бял дроб, свързано със съдовата характеристика на заболяването, изискващо и апаратна вентилация при някои от децата“, обясни д-р Велимир Симов.

Специалистите са категорични, че най-рискови са децата с хронични, ендокринологични или наследствени заболявания, които трябва да бъдат предпазени от всяка една инфекция.