Протести с искане за по-строги мерки срещу войната по пътищата се провеждат в 6 града на България днес. Организатори са близки на жертви на катастрофи.

В столицата от площад „Александър Невски” тръгна автопоход към Жерково до магистрала „Хемус”.

Снимка: Радослава Домусчиева

Там на 17 април загина служителят на „Автомагистрали” Иван Димитров, който днес щеше да навърши 45 г.

Снимка: Радослава Домусчиева

Той опита да помогне на катастрофирали наши сънародници на магистралата.

Един от катастрофиралите също загина.

Близките на загиналите искат да се създаде общ национален орган, който да се бори с войната по пътищата.

Снимка: Радослава Домусчиева

Те настояват за среща с премиера, а на 4 юли са внесли и документ в Министерския съвет.

Протестът беше подкрепен и от бивши служители на „Пътна полиция”, а в небето бяха пуснати черни балони.

Протести освен в София има също във Варна, Бургас, Пловдив, Русе и Мездра. 

Черни балони полетяха и над Мездра в памет на загиналите при катастрофи. Близо 70 души излязоха на протест, за да кажат „Не” на безумията на пътя.       

Протестът беше мирен и движението не беше блокирано. Имаше идея протестиращите да затворят международен път Е-79 в съседство, където стават изключително много катастрофи именно в отсечката между Мездра и Ботевград, но от АПИ не позволиха заради сигурността на протестиращите и натоварения трафик в пиковия час. На мястото имаше засилено полицейско насилие. 

В Мездра организатор на събитието е вдовициата Наталия Ахчийска.  Преди три месеца тя вижда как автомобил помита смъртоносно съпруга й и тръгналите да му се притекат на помощ пътни работници на магистрала „Хемус”.

Не се живее с тази мъка, няма как тая мъка да се приеме, няма как да продължиш напред след загубата на един безценен човек. Първо, искам да призова всички шофьори, като сядат зад волана, да карат бавно, да не се дрогират, да не се напиват. Нека даряваме кръв, но не на пътя”, призова Наталия Ахчийска.

От началото на годината шестима са намерили смъртта си по пътищата във Врачанско, над сто са ранените. От началото на юли пък са издадени над 1100 електронни фиша за движение с превишена скорост по международния път Е-79 на територията на  областта.

Снимка: btvnovinite.bg

Малко преди протеста на този път вече станаха две катастрофи. Тир спука гума, пресече платното и се преобърна в канавката. Към Лютидол пък лек автомобил се удари в тир, има пострадали.

Няколко десетки близки и приятели  на убития през месец май пътен полицай Делян Палазов блокираха за половин час булевард „Санкт Петербург“ в Пловдив в знак на протест срещу продължаващото беззаконие по пътищата. След протестиращите бяха съпругата и двете невръстни деца на загиналия служител на МВР, който беше прегазен по време на работа от джип, движещ се с несъобразена скорост.

Снимка: БГНЕС

Превозното средство беше управлявано от 40-годишна жена, която два дни след инцидента беше освободена от ареста срещу парична гаранция, а месец и половина по-късно беше заловена да управлява друг автомобил без книжка. На лобното място на убития 36-годишен полицай протестиращите поискаха по-справедливи присъди срещу убийците на пътя, както и корупцията в съдебната система да спре

От Червената пътека на Валя в Бургас преди шест години започна битката на почернените родители с шофьорите убийци и се превърна в национална кауза. Днес пътеката е заличена като опасна, но надеждата, че войната на пътя ще спре, не е намаляла.

В Русе протестиращите също пуснаха черни балони към небето – символ на душите на загиналите при катастрофи. Със свещи, снимки на жертвите и плакати срещу войната по пътищата те настояха най-после да се вземат адекватни мерки от страна на държавата и да има по-строги наказания на нарушителите зад волана.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement