Българската валута става на 130 години. През 1882 г. в Санкт Петербург е изсечен първият железен лев в Следосвобожденска България. Първоначално той е бил изравнен с френския франк.
През годините българският лев се е обезценил 11 пъти. За да се прецени как се е обезценила българската валута, сравнихме доходите преди и сега, използвайки за пример надницата на един зидар.
В потребителската кошница поставяме 15 вида храни, които купуваме и в наши дни. Слагаме и по един литър ракия и бира. Добавяме също и по една крава и кокошка, както и тон въглища.
Оказа се, че за тези неща преди 130 години са ни трябвали малко над 112 лв. Сега за същите продукти плащаме почти 1236 лева или 11 пъти повече.
За 130 години левът преживява три инфлационни кризи. Председателят на агенция „Архиви” Мартин Иванов обясни, че първият път е след Първата световна война. Тогава стойността му намалява 27 пъти. След Втората световна война спада около 20 пъти, а най-голямото обезценяване е след 89-та година - 60 пъти.
През 77-ма година, тоталитарната власт, уплашена от обезценяването на валутата и от социални бунтове, забранява на статистиката да води регистри с точни цени на продуктите. Тогава цените са заменени с индекси. Откакто България е във Валутен борд, левът се обезценява точно толкова, колкото и еврото.